5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A költségvetési szféra fizikai alkalmazottai 2011. szeptemberében már jobban kerestek, mint a versenyszférában alkalmazott kollégáik, hiszen a vizsgált hónapban a korábbinál még nagyobb ütemben emelkedtek esetükben a bérek. Mfor.hu-háttér.

Jobb volt a közszféra fizikai munkásainak szeptemberben

2011 szeptemberében a költségvetési szférában dolgozók havi bruttó átlagkeresete 27,3 százalékkal 144 318 forintra emelkedett, ezzel szemben a versenyszféra fizikai alkalmazottai csak 4,3 százalékkal kerestek többet előző évhez képest, így 144 281 volt a bruttó bérük, ami ha csak pár száz forinttal is, de kevesebb, mint a közszférában elérhető bér - derült ki a KSH pénteken publikált adataiból. Utóbbi a fizikai dolgozók esetében egyébként hónapok óta drasztikus mértékben emelkedik, hiszen a mostani 27,3 százalék előtt augusztusban 20 százalékkal, júliusban 20,2 százalékkal, júniusban pedig 12,5 százalékkal nőtt az előző évi összeghez viszonyítva.

Ha azonban megnézzük a szeptember havi prémium nélküli bruttó kereseteket, akkor 18,4 százalékos emelkedést mutatnak az adatok. A költségvetési szférában dolgozó fizikai alkalmazottak prémium nélküli bére 133 ezer forint volt (a versenyszférában ezzel szemben 140 ezer forint), ami azt jelenti, hogy ha a KSH adatai fedik a valóságot, szeptemberben valószínűleg jelentősebb összegű, közel 12 ezer forintos prémiumban részesülhettek.

A szellemi dolgozók bérét nézve kiderül, hogy itt a versenyszféra továbbra is tartja az előnyét, hiszen szeptemberben nagyobb ütemű növekedést mutatnak a KSH adatai. A versenyszférában 2,1 százalékkal 315 ezer forintra, a közszférában pedig 1,6 százalékkal 217 ezer forintra nőttek a havi bruttó átlagkeresetek.

Drasztikusan nő a részmunkaidősök száma a közszférában

A teljes és részmunkaidős alkalmazottak számából kiderül, hogy 2011 szeptemberében előző év azonos hónapjához viszonyítva ismét jelentősen megugrott a részmunkaidős foglalkoztatottak száma a költségvetési szférában: 38,1 százalékkal 93,6 ezer főre nőtt a létszám. Ezzel szemben a teljes munkaidőben dolgozók létszáma 10,3 százalékkal csökkent 2010 szeptemberéhez képest. A vizsgált hónapban 646,7 ezren dolgoztak ilyen keretek között - néhány hónapja még 680 ezer volt ez a szám. A versenyszférában is szintén nagyobb arányban nőtt a részmunkaidősök száma, hiszen 3,5 százalékkal 201,7 ezren dolgoztak, míg a teljes munkaidős alkalmazotti létszám gyakorlatilag stagnált:  előző hónaphoz képest mindössze 0,5 százalékos bővülés mutatkozott 2011 szeptemberében.

Lassulás és csökkenés tavasz óta

A KSH adataiból látható, hogy 2010 év vége óta egyre lassul a versenyszféra létszámbővülése. 2011 szeptemberében 1, 866 millióan dolgoztak az öt főnél többet foglalkoztató vállalkozásoknál, ami éven belül is azt jelenti, hogy utoljára májusban volt ilyen szinten az alkalmazotti létszám.  

Ha a teljes munkaidőben dolgozók havi bruttó bérét vizsgáljuk, kiderül, hogy a fentihez hasonló tendenciát követnek. Március óta több mint 10 ezer forinttal csökkentek a bérek nemzetgazdasági szinten. Míg márciusban még 216 ezer forint volt az átlag, most szeptemberben már csak 205 ezerről adott számot a KSH. A versenyszférában ennél nagyobb mértékű csökkenés történt ezen időszak alatt, hiszen a harmadik havi 225 ezer után 2011 kilencedik hónapjában 209 ezer forint volt az átlagos bér. A közszférában dolgozók ennél jobban jártak, hiszen esetükben stagnáló bruttókról ad számot a KSH ebben a viszonylatban.

Legnagyobb csökkenés a közigazgatás területén

Az egyes ágazatokra lebontott létszámadatokból kiderül, hogy szeptemberben továbbra is az adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység foglalkoztatta a legtöbb új alkalmazottat, hiszen a létszám 7,2 százalékkal nőtt előző év azonos időszakához viszonyítva. A szakmai, tudományos, műszaki tevékenység területe szintén élen áll, hiszen 5,6 százalékos bővülés történt.

A legnagyobb arányú létszámcsökkenés a humán-egészségügyi és szociális ellátásban történt, hiszen 8,3 százalékkal dolgoztak kevesebben már az ágazatban, mint tavaly szeptemberben. Nem ekkora, de mégis jelentős szűkülésről adhat számot a közigazgatási, védelem; kötelező társadalombiztosítás is, itt ugyanis 5,6 százalékkal dolgoztak kevesebben tavaly szeptemberhez képest.

Csökkenő létszám, emelkedő bérek

A havi átlag bruttó kereseteket vizsgálva feltűnik, hogy a legnagyobb arányú bérnövekedés azokhoz az ágazatokhoz köthető, ahol a többi adathoz viszonyított legjelentősebb mértékű létszámcsökkenés volt szeptemberben. Így a humán-egészségügyi, szociális ellátásban 12,2 százalékkal 151 ezer forintra, a közigazgatásban pedig 7,7 százalékkal 248 ezer forintra ugrottak a bérek az év kilencedik hónapjában. Jelentősebb mértékű alkalmazotti létszámvesztés nélkül emelkedett viszont a művészet, szórakoztatás, szabad idő területén dolgozók bruttó keresete: 2011 szeptemberében előző évhez képest 10,1 százalékkal 187 ezer forint volt.

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!