A kormány keresetét arra alapozta, hogy a legnagyobb dohánygyártók kartellbe tömörülve titkolták el a cigaretta jelentette veszélyeket. Az amerikai kormányzat a dohányzás okozta betegségek kezelésével kapcsolatos közkiadások okozta károkat kívánt enyhíteni a perelt összeggel, a floridai legfelsőbb bíróság viszont, megerősítve egy floridai fellebbviteli bíróság korábbi döntését, úgy ítélte meg, hogy a keresetre nem alkalmazhatóak a csalásra vonatkozó szövetségi törvények.
Az amerikai kormányzat 1999-ben perelte be a legnagyobb dohánygyárakat azzal a váddal, hogy csalárd módon eltitkolják a dohányzás jelentette veszélyeket, kiskorúak számára is forgalmazva a termékeiket. Az érintett cégek a Philip Morris USA, a RJ Reynolds Tobacco, a Loews Corp,s Lorillard Tobacco, a British American Tobacco tulajdonában lévő Brown and Williamson és Vector konszernhez tartozó Liggett voltak.
2000-ben egy miami bíróság 145 milliárd dolláros kártérítésre ítélte a dohánycégeket a floridai dohányosok - számukat 300 ezer-700 ezerre becslik - egészségének károsításáért. Ezt a döntést egy floridai körzeti fellebbviteli bíróság elutasította, majd most a legfelsőbb bíróság ez utóbbi állásfoglalást erősítette meg.