A napilap "a szakma egy részére" hivatkozva azt írta: lassan haladnak a tárgyalások, szinte kizárt, hogy az ígért határidőre megszülessen az egyezség az áram- és a földgázszolgáltató társaságokkal. Hozzátették: a megállapodás várhatóan csak később, az októberi önkormányzati választások után jön majd létre.
Pontosan meg nem nevezett szakmai számításokra hivatkozva a lap azt írta: a földgáz importárának növekedése és a forintjegyzés zuhanása miatt október elejétől a lakossági fogyasztók körében megközelítőleg 12-15 százalékos áremelésre lenne szükség. Az októberi korrekció az érvényben lévő moratórium miatt elmarad. Januárban viszont annál magasabb lesz az áremelés mértéke - tették hozzá.
A lap összeállításában ugyancsak pontosan meg nem nevezett forrásra hivatkozva arról is ír, hogy a kormány sikertelen tárgyalásokat folytatott a német E.ON Ruhrgas AG.-val arról, hogy a társaság adja el a magyarországi földgáz-nagykereskedelmi leányvállalatát. A vételár kétmilliárd euró lett volna, a német anyavállalatnak azonban nem áll szándékában megválni a cégétől. A Népszava szerint a földgáztársaság sorsáról folytatott tárgyalások tényét az E.ON részéről határozottan cáfolták.
A Napi Gazdaság ugyancsak hétfői számában arról ír, hogy a kisebb gázszámla ellen dolgozik a gyenge forint. A lap szerint a szolgáltatók 10 százalék körüli emelést tartanának kívánatosnak.
A Napi által megkérdezett gáz- és áramszolgáltatók arról számoltak be, hogy folynak az egyeztetések a kormánnyal, de részletekkel - elsősorban a másik fél kérésére - egyelőre nem szolgáltak. A lap emlékeztetett: korábbi értesülések szerint az árak befagyasztását a cégek nem adnák ingyen, cserébe olyan feltételeket támaszthatnak, mint például a nem fizető ügyfelekkel szembeni türelmi idő csökkentése.
MTI