4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

2011. október-december időszakában 2,484 millió gazdaságilag inaktív volt hazánkban, ami 16 200 fővel több, mint az előző háromhavi ciklusban. Mfor.hu-háttér.

Ugyan negyedéves szempontból 10 hónap után először emelkedett a gazdaságilag inaktívak száma a 15-64 éves korosztályban, éves szinten a KSH legfrissebb adata 48 700 fővel alacsonyabb, mint 2010 azonos időszakában volt.Ehhez azonban szezonális változások is hozzájárulhattak, hiszen ahogy az a grafikonon is jól látszik, az év utolsó negyedévében mindig emelkedést mutat ez a szám.Tavaly év végén egyébként a mostaninál nagyobb mértékű volt a megugrás, hiszen akkor 20 600 fővel lett több inaktív hazánkban.

A gazdaságilag inaktívak közé azok a keresőképes, munkavállalás szempontjából megfelelő korú személyek tartoznak, akik sem a munkavállalók, sem a regisztrált munkanélküliek között nem jelennek meg. Köztük szerepelnek a tanulók, a nem öregségi nyugdíjasok, a gyermekgondozási ellátásban lévők, a háztartásbeliek, és vélhetően azok ezrei is, akik szívesen dolgoznának, de a munkaügyi hivataloktól már valószínűleg segélyt sem kapnak, hiszen túllépték a járandósági időtartamot. Feltehetően sokan ebből kifolyólag nem is regisztráltatják magukat és nem nyitottak az együttműködésre, ehelyett inkább kisegítő tevékenységből, vagy akár a feketegazdaságból igyekeznek jövedelemhez jutni.

Csökkent az aktívak száma

A gazdaságilag inaktívak növekedésével párhuzamosan az aktívak száma csökkenést mutatott a vizsgált időszakban. Számuk 20 800-zal volt kevesebb (4,274 millió) mint 2011. szeptember-novemberében. Éves viszonylatban a változás azonban már kedvezőbb képet mutat, hiszen 38 500 fővel több a gazdaságilak aktív népesség hazánkban, mint 2010 év végén volt. Éves szinten így a foglalkoztatottak száma 41 700-zal emelkedett, bár tavaly év végén az előző negyedéves időszakhoz képest 19 300 fővel volt kevesebb foglalkoztatott hazánkban.

2011 januárja óta egyébként most először jelez csökkenést a KSH ebben a kategóriában, azon kívül hónapról hónapra emelkedett a foglalkoztatottak száma Magyarországon. Ez szintén magyarázható a szezonalitással, hiszen az év végi időszakban rendre kifutnak az építőipari munkák, így kevesebb álláshelyet lesz betöltve. Szakemberek véleménye szerint , az év közbeni növekedés elsősorban a közmunkaprogramok munkahelyteremtésének köszönhető, magánszektorból induló organikus javulás nem volt a tavalyi év során. Másrészt a nyugdíjazási szigorítás is szerepet játszhat abban, hogy egyre több volt az év során a munkaerőpiacra újonnan belépő. 

Több mint egy éve nem volt ilyen kevés munkanélküli

2011. október-decemberében a munkanélküliek száma 458,4 ezer fő volt, ami előző időszakohoz képest 1600 fős csökkenést mutat, és éves szinten is 3300 fővel lett kevesebb az állástalanok száma. Ennél alacsonyabb adatról egyébként utoljára 2010. januárjában adott számot a statisztikai hivatal, amikor is 455,6 ezer fő volt regisztrált munkanélküliként számon tartva.

A munkanélküliségi ráta a vizsgált időszakban az előzőhöz képest változatlanul 10,7 százalék maradt, előző év azonos időszakához képest pedig mindössze 0,2 százalékkal lett alacsonyabb ez az adat.

A KSH gyorsjelentése szerint a munkanélküliek 47,3 százaléka, vagyis 216,8 ezer fő egy éve, vagy annál régebben keres állást, a munkanélküliség átlagos időtartama 17,6 hónap volt. Ez az időtartam egyébként 1,2 hónappal magasabb, mint amit például 2009 év elején, a válság idején jelentett a hivatal.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a munkanélküliségi ráta szezonális hatások miatt a tavalyi év végére 11,3%-ra emelkedhetett. "Tavaly éves átlagban 10,9%-os volt a munkanélküliségi ráta, idén 10,8%-os munkanélküliségi rátára számítunk. A lassuló gazdasági növekedés miatt a foglalkoztatás növekedése a korábban vártnál lassabb, míg a munkanélküliség kissé magasabb lehet. A munkaerőpiacon további nehézséget okozhat a minimálbérek jelentős mértékű emelése, ami növelheti az elbocsátásokat, ill. a szürke és feketegazdaság felé terelhet egyes gazdasági szereplőket".

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!