2p

Több ezer tonna kőolajat termelnek ki még mindig ki Lengyelország dél-keleti részében az egyik legrégebbi olajkútban, amelyet 1860-ban fúrtak a világ első kőolajbányájában, az akkori osztrák fennhatósághoz tartozó Krosno közelében - olvasható a helyi skanzen és múzeum honlapján.

A Franek nevű olajkút az Ignacy Lukasiewicz lengyel vegyész és gyógyszerész által 1854-ben alapított Bóbrka bányában található, melyet az olajipar bölcsőjeként tartanak számon. A nemzetközi források azonban Ausztriához kötik a kőolaj világsikerének eredetét, mivel Lengyelországot a XVIII. század végén az osztrákok a poroszokkal és az oroszokkal közösen felosztották.

Lukasiewicz és társai vállalkozást alapítottak, amely nem csak a lelőhelyek feltárásával és a kitermeléssel, de olajfinomítással és értékesítéssel is foglalkozott, így a mai olajtársaságok elődjének tekinthető. A kitermelési módszereket állandóan fejlesztették és több újításukat a világ más lelőhelyein is átvették.

A nyersanyagot eleinte a vízkutakhoz hasonlító, négyszögletes, gerendákkal megerősített falú kutakban termelték ki, melyeket kézzel ástak ki és csak utólag mélyítettek kézi fúrókkal. A XIX. század második felében a helyszínen 60 olajkút létezett: átlagosan 60 méter mélyek voltak, de a legmélyebb elérte a 150 métert. Kettő a mai napig üzemképes és évente csaknem 20 ezer tonna kőolajat termelnek ki a gyógyszerész és a kozmetikai ipar számára.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!