4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A telekommunikációs cégek vezetői havonta átlagosan bruttó 1 millió 168 ezer forintos fizetésben részesülnek, míg a legkevésbé megfizetett vezetők közé az oktatási intézmények irányítói tartoznak 291 ezer forintos bruttó bérrel. Mfor.hu-háttér.

A Workania állásportál által működtetett Fizetések.hu legutóbbi kutatása a magyar cégvezetők fizetését rangsorolta különböző gazdasági szektorok szerint. Emellett a felmérés során kiderült, hogy a nemek közötti eltérés még mindig jelentős a cégvezetők körében, hiszen a férfiak fizetése 33 százalékkal magasabb, mint amennyit a nők keresnek. Az erősebbik nem átlagosan havi bruttó 700 ezer forintot láthat a bérlapján, ezzel szemben a nőknek bruttó 526 ezerrel kell beérniük. Bár az vitathatatlan, hogy mindkét esetben a magyar átlagbér többszöröséről beszélhetünk.

A tulajdonviszonyok szerint vizsgálva a helyzetet, az derült ki, hogy nem meglepő módon a külföldi tulajdonú vállalatok irányítóinak bruttó bére a legmagasabb átlagban, hiszen ők 838 ezer forintért dolgoznak havonta. Ezzel szemben a magyar tulajdonban lévő vállalatok vezetői 41 százalékkal kevesebbért vannak alkalmazásban: átlagosan bruttó 491 ezer forintot keresnek, az állami vállalatoknál és szervezeteknél dolgozó vezetők "csak" 441 ezer forintért végzik a munkájukat. 

A legmagasabb fizetések...

A felmérés eredményeként kiderült, hogy a telekommunikációs szektor vállalatai jutalmazzák a legbőkezűbben a vezető pozícióban lévőket. Itt átlagosan 1 millió 168 ezer forint a bruttó fizetés. Második helyre az információtechnológiai szektor menedzserei kerültek 1 millió 21 ezer forint bruttó bérrel. A vegyipari vállalatvezetők egy millió alatti bért kapnak havonta, ám a 941 ezer forintos átlagjövedelemmel a képzeletbeli dobogó harmadik fokára kerültek. Náluk alig kevesebbért dolgoznak a gyógyszeripari cégvezetők, hiszen átlagosan 934 ezer forintos bérért végzik a munkájukat.

Viszont jelentős lemaradással őket követik az elektrotechnikai szektor vezetői, akik már "csak" 781 ezer forintért dolgoznak. Az ingatlanokkal foglalkozó cégeknél 774 ezer, az autóiparban 759 ezer forint a havi bruttó bér. "A nagykereskedelemi tevékenységet folytató cégek első emberei átlagosan bruttó 725 ezer forintot, a szállítmányozás, logisztika területén 704 ezer forintot keresnek. A mezőgazdaságban 703 ezer forint a cégvezetők átlagjövedelme, a gépiparban 700 ezer forint" - olvasható a közleményben.

Érdekesség, hogy a KSH legfrissebb adatai szerint hiába a pénzügyi és biztosítási területen az egyik legmagasabbak az átlagfizetések - juttatás és prémiumok nélkül 391 ezer forint havonta - az itteni cégvezetők fizetésükkel csak a lista középmezőnyébe tartoznak, hiszen a pénzügyi szektor menedzserei 660 ezer forintot, a biztosítási szektorban pedig 665 ezer a vezetők fizetése - árulta el kérdésünkre Ficza János, a Workania szóvivője. Náluk többet csak a kokszgyártás területén dolgozó szellemi foglalkoztatásúak keresnek, átlagosan 412 ezer forintot, míg a gyógyszergyártás területén az 500 ezer forintot is meghaladja az átlagos havi bruttó bér a statisztikai hivatal adatai szerint. A szektor vállalatvezetői viszont a negyedik legjobban keresőknek számítanak hazánkban.

... és akik a legkevesebbet keresik

A lista legvégén az oktatási intézmények vezetői állnak, akik esetében nem nagy az eltérés az aktuális 210 ezer forintos bruttó átlagbérhez képest - havonta 291 ezer forintért végzik a munkájukat. Náluk kicsit jobb helyzetben vannak már a szociális ellátásban vezető pozíciót betöltők, hiszen havonta 313 ezer forint szerepel a bérlapjukon. A non profit és civil szervezetek irányítói 349 ezer, míg az önkormányzati szervek vezetői 375 ezer bruttó fizetésért igazgatják az intézményeket.

A juttatás nélküli havi bruttó bér tekintetében hazánkban a legalacsonyabb átlagfizetés a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén figyelhető meg, itt a szellemi foglalkoztatásúak havonta valamivel több mint bruttó 186 ezer forintért végzik a munkájukat, náluk rosszabb helyzetben a humán-egészségügyi, szociális ellátás szektorában dolgozók vannak, hiszen az átlagbér jelenleg 166 ezer forint. A szektorban foglalkoztatottak kedvezőtlen helyzetére utal az is, hogy a felmérés szerint az intézményvezetők átlagos fizetésükkel is a rangsor legvégére kerültek.

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!