Kevésbé nőttek a bérek a fővárosban, mint az ország egészében: a növekedés 2,4 százalékkal kisebb a tavalyi hazai átlagos bérnövekedésnél. A fővárosi átlagkereset meghaladta a 165 ezer forintot. A szellemi munkakörökben foglalkoztatottak csaknem 216 ezer forintot kerestek, a fizikai dolgozók átlaga mintegy 104 ezer forint.
A budapesti költségvetési szerveknél alkalmazásban állók keresete magasabb a versenyszféránál: az előbbi átlagos 182 ezer forintos keresetével szemben a versenyszférában dolgozók 158 ezer forintot visznek haza havonta.
A két szféra közti különbségben szerepet játszik, hogy a költségvetési szerveknél 70 százalék a szellemi foglalkoztatottak aránya, míg a versenyszférában 47 százalék.
Leginkább, 37 százalékkal az egészségügyben és a szociális ellátásban dolgozók keresete emelkedett, 36 százalékkal pedig az oktatásban dolgozók átlagjövedelme. A növekedés a közalkalmazottak 2002. szeptember 1-jei bérrendezésének következménye.
Jelentősebb, tíz százalék feletti emelkedés jellemezte az ipart, az építőipart, a pénzügyi tevékenységeket és az egyéb közösségi, személyi szolgáltatást, írja a Világgazdaság.
216 ezer a budapesti szellemi foglalkozásúak átlagfizetése
Összesen 11 százalékkal nőtt tavaly, az év első háromnegyedében a budapesti székhelyű szervezeteknél alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresete az előző év azonos időszakához képest.