3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Idén a magyar munkaadók 6 százalékos fizetésemelést terveznek, állapítja meg a PwC felmérése, a magasabb pozíciókban dolgozók esetében ugyanakkor nagyobb is lehet ennél. A PayWell elnevezésű kutatás eredményei szerint a cégek első számú vezetőinek éves bruttó tavaly átlagosan 23 millió forint volt.

A PricewaterhouseCoopers PayWell Fizetési és Kompenzációs Felmérése alapján az infláció növekedésével párhuzamosan - a cégek korábbi terveivel ellentétesen – 2007-ben növekedett az átlagos fizetésemelések mértéke. 2006-ban 6,0 százalék volt idén 6,6 százalékos fizetésnövekményről számoltak be a résztvevők, 2008-ra pedig, ismét kevesebbet 6,0 százalékos fizetésemelést terveznek.

A magyar dolgozók teljes kompenzációjának egyik meghatározó eleme a bruttó összfizetés, melynek különböző tételei forintban pontosan, vagy megközelítő pontossággal meghatározhatók. A bruttó éves összfizetés magában foglalja a garantált prémiumot, a teljesítményprémiumokat (bónusz), s az egyéb, forintosítható juttatásokat, pótlékokat. A másik fő összetevő a természetbeni juttatásokat, illetve egyéb olyan juttatásokat foglalnak magukban, mint a dolgozói biztosítások, állapítja meg a PricewaterhouseCoopers felmérése.

Magas fizetés, drága kocsi

A vállalatok első számú vezetőinek éves bruttó összfizetése tavaly átlagosan 23 millió forint volt. A legfelső szegmensben levő top fizetések egyes esetekben azonban a 32 millió forintot is meghaladták. Felsővezetői szinteken a magas pénzbeli juttatáson, a drága vállalati autón, mobil telefonon, laptopon kívül az olyan juttatások számítanak leginkább, mint a vezetői részvényopció, a nyugdíjpénztári befizetés, vagy az életbiztosítások.

A felmérés adatai alapján – ha továbblépünk lefelé a vállalati hierarchiában – a következő dolgozói kategóriákban nyújtottak kiemelkedőbb fizetésemelést, a felső vezetés számára átlagosan 8,6 százalékot, a szakmai munkatársak számára 7,3 százalékot míg az értékesítésben dolgozók számára 9,1 százalékot.

A kiemelkedően díjazott területek ranglistáját korábban a pénzügy és a kereskedelem vezette, de az adatok alapján úgy tűnik, hogy felzárkóztak hozzájuk a logisztika és a műszaki fejlesztés területei is.

Vonzó a magánszektor 

Nem véletlen, szögezi le a tanulmány, hogy ma Magyarországon a legjobban felkészült munkavállalók a magánszektor meghatározó cégeinél szeretnének bizonyítani és feljutni a vezető pozíciók valamelyikébe. A szakmai önmegvalósítás mellett a vezetői pozíciók elérése természetesen az ezen szinteken nyújtott anyagi előnyök miatt is vonzó.

Az úgynevezett cafeteria rendszerek a PayWell Felmérés adati szerint továbbra is népszerű keretet nyújtanak a béren kívüli juttatások számára. Ennek lényege, hogy minden pozícióhoz illetve fizetési sávhoz meghatározott értékű juttatási csomagot rendelnek, amelyből a dolgozó maga választhatja ki a számára fontos juttatási csomagot, azaz maga alakíthatja ki azt a menüt, amely egyéni elvárásaihoz leginkább alkalmazkodik.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!