Idén eddig már több mint kétezer, korábban külföldön dolgozó regisztráltatta magát valamelyik munkaügyi központban, ami a szakemberek szerint legfeljebb a negyede lehet az összes hazatérőnek. Angliából és Írországból a válság kezdete óta tíz magyar közül hét már hazajött. A regisztráltak száma hónapról hónapra nő, jóllehet a tömeges hazatelepülési hullámot az év második felére várják, mivel sokan addig kivárnak a költözéssel, amíg kint a magyarországinál magasabb összegű munkanélküli-segélyt kapnak - már ha be voltak jelentve. Ettől függetlenül a tendenciát immár a helyhatóságok is érzékelik. A szombathelyi és a zalaegerszegi önkormányzatnál elmondták: az év eleje óta szaporodik azoknak a külföldről hazatérőknek a száma, akik segítségért fordulnak a városhoz, mert nem tudnak itthon elhelyezkedni. Hasonló tendenciákról számoltak be Sopronban, Győrben és Veszprémben is - a három városban idén legalább 2500-3000 olyan hazatelepülővel számolnak, akik valamilyen önkormányzati segítségre szorulnak majd. Kamarás Mihály győri szociológus szerint a gondokat növeli, hogy a hazatérők döntő része alacsony képzettségű, odakint is valamilyen betanított vagy segédmunkát végző ember volt, ők úgy próbáltak odakint megkapaszkodni, hogy pénzzé tették minden vagyonukat. A legtöbbjüknek lakhatási gondjai is vannak.
A Nyugat- és a Közép-dunántúli Munkaügyi Központ adatai szerint is hónapról hónapra nő a külföldről hazatérő munkanélküliek száma. Márciusban az érintett hat megyében 580, a múlt hónapban már közel 900 olyan állástalan jelentkezett a különböző kirendeltségeken, aki korábban külföldön dolgozott. A prognózis szerint az idén a térségben a külföldről hazatérők minimum 15 ezerrel növelik majd a munkanélküliek számát. A dél-dunántúli és a dél-alföldi régióban 7-8 ezer, de még az Észak-Alföldön is mintegy 3-4 ezer hazatérővel számolnak.
Szorult helyzetben vannak azok a cégek is, amelyek az elmúlt időszakban elvesztették kinti megbízásaikat. Patosa Sándor, az Alba Vas- és Acélipari Szerelő Kft. gazdasági igazgatója elmondta, évek óta Észak-Németországban, egy ottani társaság alvállalkozójaként különböző szerelési munkákban vettek részt. A szerződésüket márciusban felmondták, közel 40 emberük érkezett haza. A létszámleépítés elkerülhetetlennek látszik, mert a magyarországi rendelésállományuk is jelentős mértékben csökkent az elmúlt hónapokban. Az elsősorban kerttervezéssel és -építéssel foglalkozó Garten 95 Kertépítő Kft. is nehéz helyzetbe került. Tarján Géza ügyvezető igazgató szerint három éve, döntően ausztriai munkákra alapozva bővítették a létszámot. Most csaknem 60 embert kell elküldeniük, ami a teljes létszám közel fele. A jelenlegi tendenciákat figyelembe véve elsősorban Írországból, Angliából, Németországból és Ausztriából várható nagyszámú munkaerő hazatelepülése - az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) adatai szerint munkavállalási engedéllyel a magyar munkaképes lakosság mintegy 2-2,5 százaléka dolgozik külföldön, ami nagyjából százezer embert jelent, írja a Napi Gazdaság.
Menedzsment Fórum