2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az egészségügyi reform első, legmarkánsabb lépéseként bevezetett gyógyszer-gazdaságossági törvény hatásai érzékenyen érintik a gyógyszerpiac szereplőit. Óvatos becslések szerint az év eleje óta végrehajtott intézkedések eddig több mint 25 milliárd forintos kárt okoztak a hazai cégeknek - mondta a Napi Gazdaságnak Bogsch Erik, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (Magyosz) elnöke.

A napokban a napilap által szervezett egészségügyi konferencián megtartott előadásában az elnök emlékeztetett rá, hogy a kormány 2001-ben három évre szóló megállapodást kötött a gyártókkal, amelyben a felek garantálták, hogy az áremelések nem haladják meg az éves infláció hetven százalékát. A szerződést 2003-ban az új kabinet felülírta, ennek következtében szinte valamennyi árgarancia megszűnt, így az áremeléseket az addig alacsony árú készítményekre is ugyanúgy alkalmazták, mint a drága, alacsony forgalmú orvosságoknál.

A gyártói befizetések alakulásáról szólva az elnök rámutatott: 2004-ben 9 milliárd, 2005-ben húszmilliárd, tavaly pedig 22,5 milliárd forintot tett ki a cégek ebbéli kötelezettsége. A gyógyszer-gazdaságossági törvényben foglaltak miatt a gyártókat számos új, váratlan és indokolatlan teher sújtja. Ilyen például a 12 százalékos adó, illetve az orvoslátogatók után fizetendő ötmillió forintos úgynevezett regisztrációs díj.

A Magyosz elnöke a konferenciát követően azt mondta: az egészségügyi tárca lépései a versenyképesség pilléreit is megingatták. A cégeknek egyre több foglalkoztatási problémával kell szembenézniük, és tudomásul kell venniük, hogy a tervezett beruházásokat sem valósíthatják meg. Ezek következtében viszont muszáj az export visszaesésével is számolni. Hosszú távon prognosztizálható, hogy a hazai kis- és középvállalatok tönkremennek, készletezési gondok, gyártási problémák jelentkeznek és elmaradhat az új hazai termékek bevezetése is.

A Magyosz elnöke hozzátette: a gyógyuláshoz való jog vélelmezett sérülése miatt az Alkotmánybírósághoz fordultak jogorvoslatért, a vényíró szoftverekkel kapcsolatos vitás kérdések tisztázását pedig a Gazdasági Versenyhivataltól várják, számol be a Napi Gazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!