Mindegyik nyertes pályázó 3 hónapra indíthat munkát, napi 8 órában, minimálisan 30, legfeljebb 300 regisztrált álláskereső foglalkoztatásával. A pályázó kistérségi társulások vagy az általuk kijelölt gesztor önkormányzatok lehetnek, ha pedig a kistérség nem pályázik, akkor a települési önkormányzatok - kistérségenként egy pályázattal - az átlaglétszámra számított személyenkénti és hónaponkénti 120 ezer forintos normakeretet nyerhetnek el az idei évre, illetve 124 ezer forintot a jövő évre.
A pályázatokat november 19-éig kell beadni, a szakminiszter november végéig dönt a támogatásokról. A pályázóknak vállalniuk kell, hogy a foglalkoztatott létszám legalább 5 százalékát képzésbe is bevonják.
A foglalkoztatottak a közpénzből egyrészt munkához, keresethez juthatnak, másrészt az adott településeknek fontos feladatokat vállalnak át. Így például az idős, rászoruló lakosoknak ételt szállítanak, segítenek a bevásárlásban, takarításban, mosásban, tüzelő előkészítésében. Szervezhető közmunka állami és önkormányzati közintézmények felújítására, karbantartására, településüzemeltetési, tisztasági feladatokra, a csapadékvíz, vagy belvíz csatornák tisztítására, helyreállítására, utak karbantartására, szemét összegyűjtésére, elszállítására, parkosításra.
Az elnyert támogatás 80 százalékát a foglalkoztatottak bér- és járulékköltségeire kell fordítani. A munkához szükséges tárgyi beszerzésekre legfeljebb 10 százalék fordítható.