A Top MBA idei kérdőíves kutatásában több mint 300 multinacionális cég vett részt. A felmérésből kiderült, hogy az Egyesült Államokban a neves intézményekben MBA-fokozatot szerző fiatalokat átlagban évi 85 ezer dolláros fizetéssel csábítják a nagy cégek, míg Nyugat-Európában ennél valamivel kevesebbet, 82 ezer dollárt ígérnek. A pénzügyi, tanácsadási és IT-területen a kínált bérek az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában közel azonosak.
[ajanlo=47][igazitas=left/]A legjobban a financiális területen elhelyezkedő MBA-sok fizetik meg (évi 98 ezer dollár - 21,56 millió forint), melyet a tanácsadói szektor (88 ezer - 19,36 millió forint), a szállítmányozás és a média követ. A lista végén a kiskereskedelem áll 68 ezer dolláros, mintegy 15 millió forintnak megfelelő éves fizetési ajánlattal. A megkérdezett cégek 90 százaléka teljesítményhez kötött bónuszt is fizet az MBA-vel rendelkező alkalmazottaknak, melynek összege átlagban 19 ezer dollárt tesz ki. Kiugróan magas a bónusz a pénzügyi szolgáltatásokban (42 ezer dollár, sőt több befektetési banknál a jutalék elérheti a 70-100 ezer dollárt.)
A Top MBA vezetője szerint Magyarországon hozzávetőleg 40-45 százalékkal alacsonyabbak a kínált bérek, bár a különbség bizonyos területeken jóval kisebb. Az áruk és a szolgáltatások alacsonyabb árszintje miatt azonban a magyarországi kereset valójában közelebb áll a nyugati szinthez, mint az a számokból tűnik. Az amerikai és a nagy európai üzleti iskolák MBA-képzései jelentős befektetést igényelnek a hallgatók részéről. Az éves tandíj 30-45 ezer dollár (6,6-9,6 millió forint) között mozog Amerikában és Nyugat-Európában, a kétéves képzés pedig a megélhetési költségekkel elérheti a 80-90 ezer dollárt (18-20 millió forint), derül ki a Jobpilot cikkéből.
40 százalékkal kevesebbet hoz itthon az MBA-végzettség
Magyarországon a nyugatinál 40-45 százalékkal alacsonyabb bért ajánlanak a tekintélyes iskolák végzőseinek, ám vásárlóerő-paritáson számolva kisebb a különbség. Egy nyugati MBA körülbelül 20 millió forintjába kerül a hazai hallgatóknak, olvasható a Jobpilot cikkében.