A most közölt 51,7 pont nemcsak előző hónaphoz képest jelent ugrást, de az elmúlt három év augusztusi átlagát is meghaladja, mely 50,8 pont volt. Ugyanakkor a hosszú távú, 52,1 pontos átlagot nem tudta elérni. A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság közleménye szerint a felmérésban vizsgált részindexek két kivétellel növekedni tudtak júliushoz képest.
Áprilistól kezdve a beszerzési menedzser index értéke folyamatosan ingadozik 50 pont körül, nem mutatva semmilyen határozott trendet. Az elmúlt egy évben négyszer nem volt 50 pont felett az index, ami arányaiban kedvezőbb a 2011. szeptember – 2012 augusztusa között eltelt évhez képest, de akkor a hatból négy szűkülő hónap 2011 végén koncentrálódott, szemben a mostani töredezett mintázattal. 2010. szeptember - 2011. augusztus között ugyanakkor egy szűkülő hónapot sem mértünk. Az augusztus havi index 2,7 százalékponttal magasabb a júliusi értéknél (49). Augusztus összességében átlagon felüli hónap volt a korábbi években (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 51,9; az augusztusoké 52,1), és a mostani érték ezt alulmúlja. Az elmúlt három évben az augusztusi átlag (50,8) az idei érték alatt volt.
A termelési mennyiség indexe csökkent júliusi értékéhez képest, de a május havi szűkülés után így is a termelt mennyiség emelkedését jelzi harmadik hónapja. A mostani érték nagyon alacsonynak számít, az elmúlt 17 évben egyszer volt kisebb az index értéke augusztusban (2009).
Az új rendelések indexe enyhébben növekedett, és a mostani a tizenegyedik legmagasabb augusztusi érték 1995 óta. Az új rendelések állománya így is magasabb lett, ami idén ugyan meglehetősen átlagos érték, de még mindig jobb az egy évvel ezelőtti helyzetnél, amikor a rendelések csökkenését mértük.
Az augusztusi szállítási átfutási idő ideje hosszabb lett júliushoz képest, de az ütem enyhült. A korábbi augusztusi értékeket nézve az idei a harmadik legalacsonyabb érték 2010 és 2011 után. Az index értéke negyvennyolc hónapból 46-szor volt 50,0 pont alatt, amire korábban nem volt példa.
A vásárolt készletek elkezdtek növekedni az elmúlt hónapban tapasztalt csökkenés után. Az idei augusztusi érték az elmúlt tizennégy év értékei alapján erősen átlag feletti, és a harmadik legmagasabb. 2011-ben hat alkalommal jelzett növekedést az index, ez 2012-re nyolcra emelkedett, ez idén eddig hat-kettő a bővülés javára.
2012-ben a foglalkoztatottsági index csak négy hónapban jelzett csökkenést, júliusban, augusztusban, októberben, és decemberben. 2013 januárjától az index bővülést jelzett egészen áprilisig, ez a trend abbamaradt és május-július között folyamatosan csökkenést mérünk. Augusztusban megállt ez a folyamat, kérdés, hogy mennyire lesz tartós a fordulat.
mfor.hu