3p

Sajnos sokan bele sem gondolnak, hogy milyen veszélyekkel és következményekkel járhat a gyorshajtás. Most viszont bemutatunk 5 olyan tényt, amely megváltoztathatja az emberek hozzáállását ehhez a jelenséghez. Komolyabban kell vennie mindenkinek a sebességkorlátozások betartását, mert azok átlépése nem vezet semmi jóra!

A gyorshajtás súlyos balesethez vezethet!

Bár kötelező a gépjármű biztosítás megkötése, ez nem fog megvédeni senkit attól, hogy balesetet szenvedjen. Ezt nekünk, gépjárművezetőknek és motorosoknak kell megelőznünk, például azzal, hogy betartjuk az olyan szabályokat, mint a maximális sebességhatár.

A halálos kimenetelű motorbalesetek több, mint kétharmadát gyorshajtás okozza. Ha másik jármű hibájára vezethető vissza a baleset, akkor azt statisztikák szerint jellemzően egy személygépkocsi kikanyarodása idézi elő.

Egy motoros nehezebben érzékelhető, ráadásul nem egyszerű meghatározni a sebességét sem. Így ha egy ilyen ütközésre sor kerül és megsérül a motoros, akkor a halálos kimenetel esélye húsz-harmincszorosa a négykerekű járművekkel történő ütközésekhez képest.

Azonban még ha sikerül is elkerülni az ütközéseket, gyorshajtás miatt szabálysértési vagy közigazgatási eljárás is indulhat ellenünk. A kettő között nagy különbségek vannak például a mentesülést illetően. Azonban érdemes tudni, hogy szabálysértési eljárást már minimális sebességtúllépés miatt is indíthatnak ellenünk.

Mi a különbség az abszolút és a relatív gyorshajtás között?

Van egy nagyon fontos passzus a KRESZ-ben, mely a megválasztott sebességről szól. A járművel a forgalmi, az időjárási és a látási viszonyoknak, továbbá az útviszonyoknak megfelelően kell közlekedni. Eszerint még akár a megengedett maximális sebességkorlát betartása mellett is lehet gyorshajtani.

Befolyásolhatja a megválasztott sebességet a vonalvezetés, az útburkolat minősége és állapot, de figyelemmel kell lennünk az utasokra és a rakományra is. Nekünk járművezetőként meg kell tudnunk állni minden akadály előtt.

Relatív sebességtúllépésről akkor beszélünk, ha a fentieket nem vesszük figyelembe és csak a maximális megengedett határra figyelünk. Abszolútról pedig akkor, ha már a táblák vagy a jogyszabály által megállapítható maximális sebességet sem tartjuk be.

A gyalogosok nagy veszélyben vannak

Nagy felelőssége van minden közlekedőnek, hogy betartsa a szabályokat! A gyalogosok a legvédtelenebbek, így lakott területen és gyalogosátkelő-helyeknél fokozott figyelemre van szükség. A statisztikák szerint, ha egy jármű 32 km/órával üt el valakit, akkor 5% az esélye egy végzetes kimenetelű balesetnek. Ezzel szemben ha már 64 km/óránál történik az ütközés, a esetek 85%-ában az ütközés következtében a gyalogos életét veszti.

A gyorshajtás nem jelent nagy előnyt!

Maximum pár perccel korábban érünk oda valahova (de forgalomtól függően még lehet, ennyivel sem), és ezért kockáztatjuk a saját és környezetünk biztonságát? Nem éri meg a kockázatot!

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!