3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ha valóban az egészségügyi és a nyugdíjjárulékra is kiterjesztik a családi adókedvezményt, akkor egy három gyereket nevelő fejenként 150 ezer bruttó bért kereső háztartásnál 51 ezerrel több nettó marad.

A korábbi információkkal szemben, hacsak valamit félre nem értett az MTI tudósítója, jóval kedvezőbben változtatja meg a családi adókedvezményt a kormány. Míg eddig arról volt szó, hogy azok, akik személyi jövedelemadójukból nem tudják teljes mértékben igénybe venni az adókedvezményt vagy a Fidesz által javasolt 7 százalékos egészségügyi járulékukat, vagy a KDNP által favorizált 10 százalékos nyugdíjjárulékukat csökkenthetnék a kedvezmény erejéig. (lásd: Kiszámoltuk, 30-40 ezerrel is magasabb lehet a nettó bér)

A kormány azonban Giró-Szász András tájékoztatása szerint arról döntött, hogy az érintettek azt a kedvezményt, amit már nem tudnak levonni a 16 százalékos szja-ból, a 7 százalékos egyéni egészségbiztosítási járulékból ÉS a 10 százalékos nyugdíjjárulékból is igénybe vehetik. Tehát nem az egyik, illetve a másik verzió mellett döntött a kabinet, hanem mind a kettőt beépíti a jövő évi adótörvényekbe.

Az mfor.hu kalkulációi szerint ez pedig azt jelenti, hogy egy két keresős családban a mostani fejenkénti bruttó 306-306 ezer forinttal szemben már 150-150 ezres bruttó bérek mellett is teljesen mértékben ki lehet használni a három gyermek után járó havi 99 ezres adókedvezményt. Természetesen ennél a bruttó 150-150 ezres jövedelempárnál lesz majd a legmagasabb a nettó bérek növekedése is, ha a kormány valóban a Giró-Szász által elmondtak alapján változtatja meg az adótörvényeket.

Az eredeti elképzelésekhez viszonyítva, vagyis csak az egészségügyi, vagy csak a nyugdíjjárulékra történő kiterjesztéshez képest az alábbi ábrán is jól látható, jelentős többletjövedelmet hagy a családoknál a mostani javaslat. Ráadásul a családi kedvezmény keretének teljes kihasználása - ahogy fentebb írtuk - már 150 ezres jövedelempárnál megvalósul, míg a nyugdíjjárulékos esetében erre minimum 190, az egészségügyi járulékos verziónál minimum 210 ezres bruttó bérek "kellenek". 

A kiterjesztés természetesen nemcsak a három, hanem az egy vagy kettő gyermeket nevelő szülőkre is vonatkozik. Esetükben azonban jóval kisebb a családi adókedvezmény mértéke, amelyet jó esetben teljesen mértékben igénybe tudnak venni személyi jövedelemadójukból. Az alacsonyabb jövedelemkategóriákban azonban előfordulhat, hogy nem teljes az adókedvezmény kihasználása, például az a szülő, aki egyedül neveli két gyermekét a 98 ezres minimálbérből pár ezer forintot "bent hagy" a kormányzati költségvetésben.

A tegnap közölt elképzelések szerint azonban jövőre már ő is teljes mértékben ki tudja használni keretét, ami néhány ezer forintos nettó jövedelemnövekedést jelent számára. Egyébként két gyermek esetében - ha valóban a nyugdíjra ÉS az egészségügyi járulékra is kiterjeszthető lesz a kedvezmény - minimum bruttó 60,6, míg egy gyermeknél minimum bruttó 30,3 ezer forintos jövedelemnél lesz teljes mértékben igénybe vehető a családi adókedvezmény. 

szs/szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!