3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Ha valóban az egészségügyi és a nyugdíjjárulékra is kiterjesztik a családi adókedvezményt, akkor egy három gyereket nevelő fejenként 150 ezer bruttó bért kereső háztartásnál 51 ezerrel több nettó marad.

A korábbi információkkal szemben, hacsak valamit félre nem értett az MTI tudósítója, jóval kedvezőbben változtatja meg a családi adókedvezményt a kormány. Míg eddig arról volt szó, hogy azok, akik személyi jövedelemadójukból nem tudják teljes mértékben igénybe venni az adókedvezményt vagy a Fidesz által javasolt 7 százalékos egészségügyi járulékukat, vagy a KDNP által favorizált 10 százalékos nyugdíjjárulékukat csökkenthetnék a kedvezmény erejéig. (lásd: Kiszámoltuk, 30-40 ezerrel is magasabb lehet a nettó bér)

A kormány azonban Giró-Szász András tájékoztatása szerint arról döntött, hogy az érintettek azt a kedvezményt, amit már nem tudnak levonni a 16 százalékos szja-ból, a 7 százalékos egyéni egészségbiztosítási járulékból ÉS a 10 százalékos nyugdíjjárulékból is igénybe vehetik. Tehát nem az egyik, illetve a másik verzió mellett döntött a kabinet, hanem mind a kettőt beépíti a jövő évi adótörvényekbe.

Az mfor.hu kalkulációi szerint ez pedig azt jelenti, hogy egy két keresős családban a mostani fejenkénti bruttó 306-306 ezer forinttal szemben már 150-150 ezres bruttó bérek mellett is teljesen mértékben ki lehet használni a három gyermek után járó havi 99 ezres adókedvezményt. Természetesen ennél a bruttó 150-150 ezres jövedelempárnál lesz majd a legmagasabb a nettó bérek növekedése is, ha a kormány valóban a Giró-Szász által elmondtak alapján változtatja meg az adótörvényeket.

Az eredeti elképzelésekhez viszonyítva, vagyis csak az egészségügyi, vagy csak a nyugdíjjárulékra történő kiterjesztéshez képest az alábbi ábrán is jól látható, jelentős többletjövedelmet hagy a családoknál a mostani javaslat. Ráadásul a családi kedvezmény keretének teljes kihasználása - ahogy fentebb írtuk - már 150 ezres jövedelempárnál megvalósul, míg a nyugdíjjárulékos esetében erre minimum 190, az egészségügyi járulékos verziónál minimum 210 ezres bruttó bérek "kellenek". 

A kiterjesztés természetesen nemcsak a három, hanem az egy vagy kettő gyermeket nevelő szülőkre is vonatkozik. Esetükben azonban jóval kisebb a családi adókedvezmény mértéke, amelyet jó esetben teljesen mértékben igénybe tudnak venni személyi jövedelemadójukból. Az alacsonyabb jövedelemkategóriákban azonban előfordulhat, hogy nem teljes az adókedvezmény kihasználása, például az a szülő, aki egyedül neveli két gyermekét a 98 ezres minimálbérből pár ezer forintot "bent hagy" a kormányzati költségvetésben.

A tegnap közölt elképzelések szerint azonban jövőre már ő is teljes mértékben ki tudja használni keretét, ami néhány ezer forintos nettó jövedelemnövekedést jelent számára. Egyébként két gyermek esetében - ha valóban a nyugdíjra ÉS az egészségügyi járulékra is kiterjeszthető lesz a kedvezmény - minimum bruttó 60,6, míg egy gyermeknél minimum bruttó 30,3 ezer forintos jövedelemnél lesz teljes mértékben igénybe vehető a családi adókedvezmény. 

szs/szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!