2012 év végén 2721,7 milliárd forint készpénz volt forgalomban hazánkban. Ez az egy évvel korábbi állapothoz képest 28,3 milliárd forintos bővülést jelent - derül ki a nemzeti bank éves beszámolójából. A szezonálisan igazított készpénzállomány-adat 1 százalékos növekedést mutat, ez GDP-arányosan stagnálásnak felel meg, ami arra vezethető vissza, hogy az elmúlt évben a készpénzállomány növekedését feltételezhetően a nominális fogyasztás visszafogott emelkedése határozta meg. Ezt az a tény is erősíti, hogy a fogyasztásarányos készpénzállomány alig mutatott tavaly változást.
10 ezresből van a legtöbb
A 2721,7 milliárd forint 24,2 százaléka 20 ezer forintos bankjegy volt, ám még ennél is több volt a 10 ezresek aránya, 32,4 százalék. Vagyis a forgalomban lévő készpénz több mint fele a két legmagasabb címletű pénzjegyünk. Mennyiségileg a harmadik legtöbb bankjegy az 1000 forintos volt 18 százalékkal, és a dobogóról lemaradt az 500 forintos 10,8 százalékkal. Ebből pedig már adódik, hogy a 2000-es és 5000-es bankókból van a legkevesebb a piacon.
Annak egyébként, hogy ennyire magas a 10 és 20 ezresek aránya a jegybank dokumentuma szerint az az oka, hogy egyrészt a fizetésen túl vagyonfelhalmozási funkcióval is bírnak ezek a bankók, másfelől pedig a rejtett gazdaság működésében jelentős szerepük van.
Ha az értékeket nézzük, akkor a 20 ezresekből 1459, a 10 ezresekből pedig 977 milliárd forint van a piacon. Ezzel szemben az 500-asokból 16,3, az ezresekből pedig, melyből darabszámot tekintve a harmadik legtöbb van forgalomban, 54 milliárd forint foroghatott kézről kézre tavaly év végén.
Érmékből az 5 forintos a nyerő
Ha a pénzérméket nézzük, akkor a jegybank jelentése szerint a 200 és a 20 forintos, illetve az 5 forintos címlet forgalomban lévő állománya növekedett. Az előző évhez képest összességében 4 százalékkal bővült a forgalomban lévő érmék mennyisége.
Darabszám tekintetében a 48,5 milliárd forintot kitevő forgalomban lévő érmemennyiség döntő hányadát az ötforintosok teszik ki, 33 százalékot, majd a második legnagyobb mennyiség a 10 forintosokból van, 21,2 százalék, a dobogó harmadik fokára pedig az 50 forintos került a maga 17,8 százalékos arányával. Mennyiségileg a legkevesebb a 200 forintosokból van forgalomban, 7,3 százalék.
Egyre kevesebb a hamispénz
A beszámoló szerint a 2010-ben elkezdődött "tisztulási folyamat" tavaly is folytatódott, és év végéig 2655 darab hamis bankjegyet vontak ki a forgalomból, ami 9 százalékos csökkenést jelent előző évhez képest. Ennek megfelelően egyébként a hamisítványokkal okozott kárérték is csökkent tavaly.
Az változatlanul megfigyelhető trend, hogy a hamisítás tárgya elsősorban a nagyobb címletű bankjegy, hiszen a 10 és 20 ezres bankók a fellelt hamisítványok 76 százalékát tették ki.
Kevesebbet költöttek pénznyomtatásra
A jegybank a készpénzforgalom növekvő igényének kielégítésére, az elhasználódott, selejtezett bankjegyek és érmék pótlására bankjegyeket és érméket gyártat. Ennek költsége tavaly bruttó 3,7 milliárd forint volt, ami közel 10 százalékkal kevesebb, mint amennyit egy évvel korábban erre fordítottak. A költségcsökkentés egyébként összhangban van az MNB által meghozott területtel kapcsolatos stratégiai intézkedéseknek is.
2012-ben egy bankjegy beszerzési ára átlagosan bruttó 57 forint volt, míg egy érméé bruttó 30 forint.
mfor.hu