A Központi Statisztikai Hivatal péntek reggeli adatai szerint idén januárban 2,799 millió volt a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál alkalmazásban állók száma, ami 2008 májusa óta nem látott magasságot jelent. A statisztika elmúlt évhez képest bekövetkezett javulása igen látványos, hiszen bár decemberhez képest csak szerény 9000 fővel növekedett ez a szám, 2013 első hónapjához képest 214 ezres a bővülés. Ez pedig már arra enged következtetni, hogy nem teljes mértékben természetes folyamatok eredménye ez a rekord.
Ha a nemzetgazdasági ágak szerint megnézzük a friss számokat és a változásokat, rögtön visszaigazolást nyer a feltételezés, miszerint a téli közfoglalkoztatás volt hatással a számokra.A közszférában ugyanis 171 ezres volt az éves növekedés, ami annak köszönhető, hogy idén januárban az egy évvel korábbi 33 ezerrel szemben 198 ezren dolgoztak valamilyen közfoglalkoztatási programban. Vagyis a közmunkások száma hatszorosára emelkedett. A korábbi években - így tavaly is - a közmunkaprogramok a téli hónapokban szinte teljesen kifutottak, és csak néhány ezer embernek volt képes munkát adni szemben azokkal az időszakokkal, amikor teljes volumenével pörög a program. A téli közfoglalkoztatás bevezetésével a kormány pont ezt küszöbölte ki, és érte azt el, hogy a statisztikák év végi-év eleji mélypontjai kisebbek legyenek. Ezért sorra találkozhattunk rekordokkal az elmúlt hónapokban.
A közszférával szemben a versenyszféra - ami a munkahelyteremtés szempontjából a fontosabb terület - szintén látványos növekedést ért el egy év alatt, de annak mértéke csak töredéke a teljes piacon bekövetkezett változásnak. Idén januárban ugyanis 1,836 millióan dolgoztak a magánszektor cégeinél, ami egy év alatt "mindössze" 36 ezres bővülés eredménye. Mindenesetre az örömteli, hogy ez utóbbi adat megerősíti a néhány hónapja indult trendet, miszerint az elmúlt években kialakult gödörből kezd kikecmeregni a magánszféra munkaerőpiaca is. A mostani 36 ezerrel ugyanis immár negyedik hónapja képes egyre gyorsabb ütemben növekedni az itt dolgozók létszáma.
A téli közmunka a bérstatisztikának nem tett jót
Mivel a közmunkások jóval alacsonyabb bérért dolgoznak, annak a statisztikát lefelé torzító hatása van, ami most is megmutatkozott. Nemzetgazdasági szinten a nettó bérek mindössze 0,1 százalékkal növekedtek egy év alatt, ami a versenyszféra 4,4 százalékos növekedésének és a közszféra 4,6 százalékos átlagos nettó csökkenésének az eredménye. Utóbbi téren érzékelhető a megnövekedett közmunka hatása. Hazánkban átlagosan egyébként 148 ezer forintot visznek haza a dolgozók, azok akik a magánszférában dolgoznak, havi 158 ezerből gazdálkodhatnak, a köszféra alkalmazottai pedig 130 ezerből.
És mivel januárban kvázi eltűnt a magyar infláció, így minden, az előző bekezdésben feltüntetett szám egyben a fizetések reálváltozásaként is értelmezhető.
A rendszeres, prémiumok nélküli bruttó bér egyébként nemzetgazdasági szinten 217 ezer forint volt (0,5 százalékkal több, mint egy éve), a versenyszférában 228,5 ezer (3,5 százalékkal magasabb), a közszférában pedig 196 ezer volt (4,6 százalékkal alacsonyabb).
mfor.hu