Az Eurostat hétfőn hozta nyilvánosságra, hogy tagállamok esetében mennyivel változott az egy órára jutó munkaerőköltség az első negyedévben. E szerint nemzetgazdasági szinten a 2012 utolsó negyedévinél is nagyobb drágulás következett be a magyar munkaerő költségében. Akkor 4,5 százalékos drágulást közölt a statisztika, mostanra 5 százalékkal kerül többe a munkaerő egy órája előző év azonos időszakához mérten. Ez egyébként uniós összehasonlításban a negyedik legnagyobb változásnak számít, és egyedül a román, az észt és a cseh munkaerő drágult jobban a magyarnál.
Mivel ez a mutató csak a munkabérre rakódó terheket veszi figyelembe, a változás az idei minimálbér-emeléssel is összefüggésben lehet. Mint ismert ugyanis, a kormány az idei évi várható inflációnál jóval nagyobb mértékben, 5,2 százalékkal emelte a legkisebb kötelezően adandó juttatás nagyságát. Ez egyébként nem feltétlenül érinti negatívan hazánk munkaerőpiacának megítélését, hiszen a tavalyi rendkívüli és az idei infláció feletti minimálbér-emelés ellenére is igen olcsónak számít a magyar munkaerő - a minimálbérünk ráadásul uniós viszonylatban meglehetősen alacsony.
Ezzel szemben egyébként a teljes unió vonatkozásában 2, az eurózónában pedig 1,7 százalékkal drágult a foglalkoztatás. Az adatokból felállított rangsorunk végén pedig Szlovénia szerepel, ahol 3,8 százalékkal még olcsóbb is lett a munkabér. Ennél jóval kisebb mértékű csökkenést regisztráltak Portugáliában, -1,3 százalékot és Spanyolországban, -1,2 százalékot.
A vállalati szférában jobban állunk
Az Eurostat közölte a terhek változását a vállalati és a nem-vállalati szektor lebontásában is, mi azonban részletesebben csak az előbbivel foglalkozunk. Magyarországon az üzleti szférában a munkaerő egy órája 3,4 százalékkal lett drágább 2013 első negyedévében előző év azonos időszakához képest. Ezzel pedig lényegében sem felfelé, sem lefelé nem lógunk ki a rangsorból, bár az uniós átlagot jelentősen meghaladja ez a változás. Az összes tagállam átlagában 2,2, az eurózónában pedig 2,1 százalékos növekedés mutatkozott.
A legkedvezőtlenebb változást egyébként Észtországra regisztrálta az Eurostat, ahol egy óra 8,1 százalékkal lett drágább, míg Litvánia esetében 5,6, Romániában pedig 5,5 százalékos emelkedés volt egy év alatt. A rangsor másik végén szintén a szlovén üzleti szféra áll, ahol 2 százalékkal kerül kevesebbe a foglalkoztatás, de Hollandiában is 1,5 százalékos csökkenés volt.
Ezzel szemben a nem-vállalati szférában, ahol csak a teljes költségekre tartalmaz adatot az uniós statisztika (tehát bér és nem bér jellegű költségek), a második legnagyobb arányú változás köthető Magyarországhoz. A hazai 9,2 százalékos drágulásnál csak a román szektor egy órányi munkaerőköltségének változása nagyobb. Keleti szomszédunknál 19,4 százalékos emelkedést regisztráltak az első negyedévben.
mfor.hu