A Betonút Rt.-re 68 millió forint, a Strabag Rt.-re 182,6 millió, az Egút Rt.-re 74,7 millió, az Alterra Kft.-re 7,2 millió, a Hídépítő Rt.-re 182,5 millió, a Mota Rt.-re 29,5 millió, a Mélyépítő Rt.-re 32,4 millió, míg a Swietelsky Rt.-re 17 millió forint bírságot szabott ki a versenytanács.
A versenytanács döntése szerint a bírságok összegét a cégek 30 napon belül kötelesek befizetni, míg az ítélet ellen szintén 30 napon belül fellebbezéssel élhetnek.
Mint arról az mfor.hu korábban már beszámolt, az építőiparban a legnagyobb üzlet az állami megrendelések, vagyis a közbeszerzések elnyerése. A közbeszerzési pályázatok esetében mindennaposak a kartellezések, jelentette ki az mfor.hu-nak egy, a neve elhallgatását kérő forrás.
Azon építőipari cégek, akik rendelkeznek a közbeszerzésre alkalmas jogosítványokkal, óriási állami megrendelésekhez juthatnak hozzá, s ezzel nagyot kaszálhatnak. Az állami építőipari közbeszerzési eljárások során a nyertes pályázót - az esetek nyolcvan százalékában - már jóval az eredményhirdetés előtt kiválasztják, tette hozzá forrásunk.
A tender során a cégek megegyeznek arról, ki nyeri majd a pályázatot, sőt, azt is tudják manipulálni, mennyiért nyerjék meg azt. A trükk pofon egyszerű: a cégek "lezsírozzák" egymás között az üzletet, azaz megbeszélik, ki mennyiért teszi meg ajánlatát. Mivel az ilyen közbeszerzések során az egyik legfőbb szempont a ráfordítási költség, ezért bármilyen magas árakat lehet szabni az építkezéseknek.
A nyertes természetesen az lesz, aki a legalacsonyabb áron vállalja a megvalósítást. A többiek mintegy asszisztálva az első helyhez, túlárazzák pályázatukat, ezzel segítve, hogy az egyébként is drágán készülő építkezések még drágábban készüljenek el. A nyertes cég természetesen juttat a közösen "megtermelt" állami pénzből az őt segítő néhány vállalatnak is.
Azonban a kartellezés itt még nincs lezárva, mivel a milliárdos állami megrendelések kézről-kézre járnak, így minden cégre sor kerül. Ez egyfajta piramisjáték, igaz, a cégeknek a közbeszerzési státuszt elérni nem könnyű. Viszont ha sikerül, akkor az állam kifogyhatatlan kasszáit lehet csapolni, tehát üzleti szempontból megéri, tette hozzá informátorunk.
Kapcsolódó anyagok:
Építőipar: a veszteséget is bevállalják a referenciáért