3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenytanácsa nyolc útépítő céget összesen 593,9 millió forintra bírságolt kartell megállapodás miatt a Fővárosi Önkormányzat által 2001-2002-ben kiírt, mintegy 5,8 milliárd forintos, 19 út- és műemlék felújítására vonatkozó közbeszerzési eljárással kapcsolatban pénteken.

A Betonút Rt.-re 68 millió forint, a Strabag Rt.-re 182,6 millió, az Egút Rt.-re 74,7 millió, az Alterra Kft.-re 7,2 millió, a Hídépítő Rt.-re 182,5 millió, a Mota Rt.-re 29,5 millió, a Mélyépítő Rt.-re 32,4 millió, míg a Swietelsky Rt.-re 17 millió forint bírságot szabott ki a versenytanács.

A versenytanács döntése szerint a bírságok összegét a cégek 30 napon belül kötelesek befizetni, míg az ítélet ellen szintén 30 napon belül fellebbezéssel élhetnek.

Mint arról az mfor.hu korábban már beszámolt, az építőiparban a legnagyobb üzlet az állami megrendelések, vagyis a közbeszerzések elnyerése. A közbeszerzési pályázatok esetében mindennaposak a kartellezések, jelentette ki az mfor.hu-nak egy, a neve elhallgatását kérő forrás.

Azon építőipari cégek, akik rendelkeznek a közbeszerzésre alkalmas jogosítványokkal, óriási állami megrendelésekhez juthatnak hozzá, s ezzel nagyot kaszálhatnak. Az állami építőipari közbeszerzési eljárások során a nyertes pályázót - az esetek nyolcvan százalékában - már jóval az eredményhirdetés előtt kiválasztják, tette hozzá forrásunk.

A tender során a cégek megegyeznek arról, ki nyeri majd a pályázatot, sőt, azt is tudják manipulálni, mennyiért nyerjék meg azt. A trükk pofon egyszerű: a cégek "lezsírozzák" egymás között az üzletet, azaz megbeszélik, ki mennyiért teszi meg ajánlatát. Mivel az ilyen közbeszerzések során az egyik legfőbb szempont a ráfordítási költség, ezért bármilyen magas árakat lehet szabni az építkezéseknek.

A nyertes természetesen az lesz, aki a legalacsonyabb áron vállalja a megvalósítást. A többiek mintegy asszisztálva az első helyhez, túlárazzák pályázatukat, ezzel segítve, hogy az egyébként is drágán készülő építkezések még drágábban készüljenek el. A nyertes cég természetesen juttat a közösen "megtermelt" állami pénzből az őt segítő néhány vállalatnak is.

Azonban a kartellezés itt még nincs lezárva, mivel a milliárdos állami megrendelések kézről-kézre járnak, így minden cégre sor kerül. Ez egyfajta piramisjáték, igaz, a cégeknek a közbeszerzési státuszt elérni nem könnyű. Viszont ha sikerül, akkor az állam kifogyhatatlan kasszáit lehet csapolni, tehát üzleti szempontból megéri, tette hozzá informátorunk.

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:

Építőipar: a veszteséget is bevállalják a referenciáért

Építőipar: már keresik a kiskapukat az új rendeleten

Hazai kartellbotrányok: csapolják az állami pénzeket

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!