Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) által szervezett fórumon kijelentette, hogy a középtávú foglalkoztatási stratégia egyik fő iránya a mikro- és kisvállalkozások versenyhelyzetének javítása, a másik a költségvetési szektor kiadásainak csökkentése, a harmadik a civil szféra munkahely-teremtésének támogatása uniós forrásból. Közölte továbbá a kormány középtávú munkaügyi elképzeléseit, miszerint a gazdaság jelenlegi 4-4,2 százalékos növekedése mellett a foglalkoztatás évi 40 ezer fővel bővülhet a következő években.
A miniszter utalt arra is, hogy 2002 óta máig 300 ezer új munkahely jött létre, és 260 ezer szűnt meg. Így alakult ki a 3 és fél év alatt a 40 ezres pozitív egyenleg. A szakpolitikus emlékeztetett arra, hogy a szocialista párt 2002-ben a négy évre vonatkoztatva a foglalkoztatás 100 ezres bővülését ígérte, és ez a cél még elérhető a kormányzati időszak végéig. Ezzel szemben Bernáth Ildikó, a Fidesz foglalkoztatás-politikai kabinet vezetője emlékeztetett az MSZP 2002-es, 400 ezer új munkahely teremtéséről szóló ígéretére, ami helyett szerinte a kormány 400 ezer új munkanélküliről adhat számot.
Csizmár Gábor annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a foglalkoztatás bővülési ütemének jelentős növekedéséhez az éves GDP 4,5-5 százalékos emelkedésére lenne szükség, és reményét fejezte ki, hogy a magyarországi - mintegy 57 százalékos - foglalkoztatási arány 2013-ra eléri a 65 százalékot. Ezzel a ráta megközelíti az EU által kitűzött 70 százalékos arányt.
Bernáth Ildikó kihangsúlyozta, hogy a foglalkoztatás bővítésének céljaival alapvetően egyetért, továbbá, hogy az alacsony foglalkoztatás és a magas munkanélküliség nagy terheket ró a központi költségvetésre. Hiszen a kifizetett bérek hiánya miatt nincs munkáltatói adó- és járulék befizetés, miközben munkanélküli járadékot és az önkormányzati segélyeket fizetni kell.
Széles Gábor, az MGYOSZ elnöke sürgette az önkormányzati törvény módosítását, ami lehetővé tenné az önkormányzati feladatok kiszervezését a magánszférába. Ez jelentős számú elbocsátás nélkül csökkentené az államigazgatási túlköltekezést. Széles Gábor szerint ugrásra készen áll egy vállalkozói kör, amely hajlandó lenne PPP konstrukcióban a nagyvárosok polgármesteri hivatalai közelében lévő METESZ-székházakban önkormányzati feladatokat ellátni. Véleménye szerint Miskolcon, Székesfehérvárott és Kaposvárott lehetne létrehozni ilyen kísérleti projekteket. Erre reagálva Csizmár Gábor kifejtette, hogy mivel ehhez az önkormányzati törvényt módosítani kellene, amihez a parlamenti képviselők kétharmadának támogatására lenne szükség, nem igen lát lehetőséget ennek megvalósítására.