A DaimlerChrysler, azon belül is a Mercedes autógyár menedzsmentje azzal fenyegetőzik, hogy nem a baden-württembergi Sindelfingenben, hanem Brémában, vagy Dél-Afrikába gyártják majd az új Mercedes C osztályú kocsikat, amennyiben az üzemi tanács nem járul hozzá a bérek, a pótlékok, a munkaszünetek, az ünnepnapok és a szabadságos napok számának csökkentéséhez. A Mercedes 2007-től évente 500 millió eurót akar megtakarítani, s ha beváltja fenyegetését Sindelfingenben 6 ezer munkahely vész el.
A nyereséges konszern legfőbb fájdalma az, hogy Baden-Württembergben a dolgozók olyan kedvezményekben részesülnek, amilyenekben a többiek másutt nem, vagy jóval kisebb mértékben. Sindelfingenben már a délben kezdődő műszakra 20 százalék pótlékot fizetnek, az estire 30 százalékot. Minden ledolgozott óra után öt perc szünetet tarthatnak. A öt perc szünet műszakonként fél órás fizetett leállást jelent. Sindelfingenben a tényleges heti munkaidő 30,3 óra, míg Brémában 31,9 óra.
A DaimlerChrysler sindelfingeni gyárában csütörtökön húszezren tiltakoztak, de Stuttgart-Untertürkheimben, Mannheimben, Wörthben, Brémában, Hamburgban, Berlinben és Kasselben is voltak protesztakciók. Erich Klemm, az összüzemi tanács vezetője Sindelfingenben azzal vádolta a menedzsmentet, hogy "mélységesen erkölcstelen módon játszik rá a munkahelyek elvesztésével kapcsolatos félelmekre és a szakszervezetek ellen folyó hecckampány szélárnyékában fel akarja bontani a tarifa-megállapodásokat". Az üzemi tanács az eddigi tárgyalásokon már 200 millió euró bérnövekményről mondott le, az 500 millió eurós költségmegtakarítás teljesen elhibázott gondolat - mondta Klemm. (MTI)
Kapcsolódó anyagok
Háborút hirdettek a Mercedes-dolgozók
Éleződik a helyzet a Daimler vezetése és alkalmazottai között
Tiltakozik a szakszervezet a DaimlerChrysler takarékossági csomagja ellen
60 ezren tiltakoztak a Daimlernél a megvonások ellen
A DaimlerChrysler konszern alkalmazottai közül hatvan ezren tiltakoztak csütörtökön Németországban a vállalat drasztikus takarékossági tervei ellen: a délelőtti műszakban két órán át szüneteltették a munkát a személygépkocsikat és haszonjárműveket gyártó üzemekben.