A BKV belső ellenőrzése szeptember 10-re összeállít egy táblázatot a 2003. január 1-től napjainkig történt, 10 millió forintot meghaladó, munkaviszony megszüntetéssel kapcsolatos juttatások kifizetéséről. Ez tartalmazni fogja a menedzserszerződésekkel rendelkező aktív és passzív munkavállalókat is. Az ugyanerre vonatkozó vizsgálat szeptember 30-ra készül el, derül ki a BKV mfor.hu-hoz eljuttatott közleményéből.
Betekinthetünk a tanácsadói szerződésekbe
Ugyancsak szeptember 30-ig részletes kimutatást készít a cég a Felügyelő Bizottság számára a 2006. január 1. után kötött szakértői és tanácsadói szerződésekről, valamint az értékesítési és kommunikációs terület minden szerződéséről.
Ezek a Felügyelő Bizottság szeptember 30-a utáni ülését követően megtekinthetőek lesznek a BKV honlapján. Ezzel lehetővé válik az összes ilyen szerződés paramétereinek megismerése, állítja a közlekedési társaság.
Mint ismert, július óta egyre-másra látnak napvilágot leleplező cikkek hazai sajtóorgánumokban bődületes mértékű, többnyire törvényes, ámde a jó erkölcsöt sértő végkielégítésekről a BKV-nál. Az elmúlt években százmillió forint végkielégítés három, harminc és negyvenmillió forint közötti végkielégítés pedig hat vezető esetében merült fel – többségük már kézhez is kapta a pénzt. A cég belső vizsgálata szerint 2003 óta összesen 40-50 BKV-vezető részesülhetett 10 millió forintnál magasabb összegű végkielégítésben.
1,2 milliárd tanulmányokra
Szintén meglehetősen bőkezű volt a BKV külső tanácsadóival. A Magyar Nemzet keddi számában egy birtokába került belső összesítésre hivatkozva állítja: csak tanulmányokra és vizsgálatokra több mint 1,2 milliárd forintot fizetett ki a vállalat az elmúlt négy és fél évben, a különböző cégeknek adott megrendelések összértéke pedig ennek a sokszorosa.
Az újság szerint a korábbi vezérigazgatók, Aba Botond, Antal Attila, illetve a mostani vezér, Kocsis István idején összességében százával dolgoztak ki tanulmányokat, végeztek vizsgálatokat közpénzből, azaz – mint a lap fogalmaz – a pénzszórás folyamatos volt.
A napilap egész oldalas táblázatban foglalja össze a 2005 és 2009 közötti, általuk legkirívóbbnak tartott, tanulmányokra és projektekre vonatkozó szerződések és kifizetések összegét. Szerintük a BKV nem sajnálta a közpénzt az újságokban róluk megjelent negatív hírek összegyűjtésére, a tavaly megbukott járatritkítási terv népszerűsítésére, különféle vagyonvédelmi vizsgálatokra, akárcsak a már ismertté vált tanácsadói szerződésekre.
A listát az összeg nagyságát tekintve egy 224 millió forintos szerződés vezeti, amely "A Havanna és a Gloriett lakótelepek kötött pályás kapcsolatának kialakítása a 42-es villamos meghosszabbításával" címet viseli, és a táblázat szerint megvalósíthatósági tanulmány és engedélyezési tervek készítésére, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) felé pályázati anyag összeállítására vonatkozott. A táblázat szerint a pályázat összeállításáért több mint 67 millió forintot fizettek ki egy konzorciumnak. Bár a kormány azt támogatta, a terv végül nem valósult meg.
További vizsgálatot ígérnek
A BKV ezzel kapcsolatban közölte: a tanácsadói szerződések közül a Soda Reklám, a Kornusz és a GPS Capital tanulmányaival kapcsolatban a vezérigazgató Felügyelő Bizottság következő, szeptember 14-i ülésen ad tájékoztatást. Azoknál az eseteknél pedig további vizsgálat várható, ahol feltételezhető, hogy a társaság számára előnytelen szerződést kötöttek.
A közlekedési társaság kiemeli azt is, hogy Kocsis István már februárban közzétette a honlapon a munkába állását követően kötött tanácsadói szerződéseket – ezek jelenleg is elérhetőek.
Oszkó is elégedetlen
A történtek nyomán a tegnapi IMF-sajtótájékoztatón Oszkó Péter pénzügyminiszter újságírói kérdésre megerősítette: a BKV 30 milliárd forintos rendkívüli támogatásáról csak abban az esetben lehet tovább tárgyalni, ha a cég átláthatóan, tisztán gazdálkodik és működik, valamint ha a botrányszagú ügyeket kivizsgáltatja.
Menedzsment Fórum