4p

A nagyobb állami cégek összességében nem nagyon panaszkodhatnak a tavaly évükre. Bár volt, amelyik veszteséggel zárt, olyan is volt, ahol kétszer többet sikerült osztalékként kifizetni.

Szerencsejáték Zrt: megduplázott osztalék

A három, általunk vizsgált cég közül a legjobb évet zárta 2012-ben a Szerencsejáték Zrt. Amellett ugyanis, hogy közel 18 százalékkal növelte az árbevételét, és a korábbinál jobb eredményt ért, még több mint dupla annyi osztalék kifizetésére is futotta.

Ami az árbevételt illeti, a korábbi 181 milliárd forint után 213-at realizált a cég, ezen belül egyébként a számsorsjátékok, fogadások és a szerencsejátékok árbevétele is jelentős arányú növekedést mutatott. A növekvő bevételhez azonban emelkedő ráfordításszint is társult: anyagjellegűekre közel 9 százalékkal több, 26,1 milliárd, személy jellegűekre pedig 11 százalékkal fordítottak többet, 9,9 milliárd forintot. Mindezek eredményeként 47 százalékkal javult már üzemi szinten a cég eredményessége: a 2011-es 8,9 milliárd után 13,1 milliárd forintot realizáltak, amit némileg tovább növelt az 1,7 milliárdos pénzügyi nyereség.

Végeredményben egy 2,7 milliárdos adófizetési kötelezettség után 10,9 milliárd maradt a társaság kasszájában (2011-ben 7,5 milliárd volt). Ezt azonban az eredménytartalék terhére igénybe vett összeggel kiegészítették és végül 17,5 milliárd forintot juttatott az állam, mint egyedüli tulajdonos zsebébe osztalékként. 2011-ben ennek töredékét, 7,8 milliárdot fizetett ki.

MVM: sokat javuló eredmény, a megszokott 10 milliárdos osztalék

A Magyar Villamos Művek Zrt. 2012-ben alig növelte árbevételét 13,5 milliárd forintra. Ezzel párhuzamosan azonban mind az anyag-, mind pedig a személyi jellegű ráfordításai jelentősebb emelkedést mutattak, előbbi címen 15,3, a munkavállalókkal összefüggésben pedig 4,1 milliárd forintot költött a cég tavaly. Így üzemi soron nem meglepő, hogy romló eredmény mutatkozott, hiszen míg 2011-ben még "csak" 3,3 milliárd forint veszteség szerepelt, tavaly már 8 milliárdos mínuszt sikerült kimutatni.

Ezt azonban teljesen eltüntette a pénzügyi nyereség 47,2 milliárdja (mely a leányvállalatoktól kapott osztaléknak köszönhetően ilyen magas), így 53,7 milliárdos nyereséggel zárta a tavalyi évet a társaság. Az adóalapcsökkentő tételek 100 milliárdos értékének köszönhetően adófizetési kötelezettségtől is mentesült, így csak a kifizetett 10 milliárd forintos osztalék volt az, ami némileg mérsékelte a végső eredményt, 43,7 milliárd forintra.

Veszteséges lett tavaly a Posta

A három vizsgált cég közül a Magyar Posta lehet a legkevésbé büszke a tavalyi számaira, hiszen összességében veszteségekről árulkodnak.

A társaság 193 milliárd forintos árbevételének döntő hányada belföldi értékesítésből származik, melynek 191 milliárdos értéke csökkenést mutat előző évhez képest. A Posta kiegészítő melléklete szerint a forgalomcsökkenés és a végrehajtott tarifaemelések együttes hatásának lett ez az eredménye. Ezzel párhuzamosan viszont csökkentek az anyagjellegű ráfordítások, 65 milliárdról 63 milliárdra, ám ezen belül az anyagköltségek majdnem 5 százalékkal emelkedtek. Ide sorolandó a villamos energia-, víz-, gáz-, csatorna költségek 10,4 százalékos drágulása, az üzemanyagköltség 8,5 százalékos emelkedése, vagy a nyomda, termelés és fenntartás anyagköltsége, mely 15 százalékkal növekedett egy év alatt a Posta esetében. Ezt azonban ellensúlyozta az igénybe vett, közvetített illetve egyéb szolgáltatások ellenértékének mérséklődése.

Személyi jellegű ráfordításként 2 milliárddal többet, 109 milliárdot költöttek 2012-ben, pedig az átlagos statisztikai létszám pár százfős csökkenést mutat előző évhez képest, tavaly 33 617-en álltak a posta alkalmazásában.

Ezek eredményeként a Magyar Posta eredménye már üzemi szinten is veszteségessé vált tavaly, hiszen míg 2011-ben még 2,7 milliárdos plusszal zárt ez a sor, a friss beszámolóban 2,4 milliárdos mínusz szerepel. Ezt azonban a pénzügyi eredmény nem tudta kellő mértékben ellensúlyozni, az 1,8 milliárdos veszteséget a 1,5 milliárdos adófizetési kötelezettség elszámolása után 3,4 milliárdos mínuszra növelte. Ezzel szemben 2011-ben még 2 milliárdos nyereséggel tudott zárni a társaság.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!