A Központi Statisztikai Hivatal szerda reggeli közlése szerint hazánkban az április-június 3 havi átlagban 310,4 ezer munkanélküli volt a 15-74 éves korcsoportban. Ez előző hónaphoz képest 9300-zal, előző év azonos időszakához mérten pedig 48,9 ezer fővel jelent kevesebb embert.
Ez a létszám rekordnak is számít, hiszen legutóbb ennél kevesebben 2007 szeptemberében voltak, akkor 306 ezer munkanélkülit regisztrált a statisztikai hivatal.
A munkanélküliségi ráta így az előző 7,1 százalékról 6,9-re mérséklődött, míg egy évvel korábban még 8,1 százalékon állt a mutató.
A munkanélküliség csökkenésével párhuzamosan megugrott a foglalkoztatottak száma, egy hónap alatt 35,6 ezren találtak magunknak valamilyen munkát legalább heti egy órára, így a számuk 4,2 millió volt, ami abszolút történelmi rekord. Igaz, az elmúlt jó néhány hónapban folyamatosan kijelenthetnénk ezt a tényt. Előző év azonos időszakához képest egyébként 126 ezerrel dolgoztak most többen a vizsgált időszakban.
A foglakoztatási ráta a létszám növekedésének köszönhetően 55,7 százalékra ugrott 55,2-ről; egy évvel ezelőtt a mutató még 53,8 százalékon állt.
A KSH adatai közül érdemes még ezúttal kitérni a gazdaságilag aktív és inaktív népesség alakulására is. Az természetes folyamatnak tekinthető, hogy az inaktívak közül 27 ezren "tűntek el", akik szinte teljes egészében meg is jelentek a gazdaságilag aktívak között. Így utóbbiak létszáma 4,511 millióra ugrott a korábbi 4,484-ről. Az inaktívak számának látványos csökkenésében egyebek mellett a frissen végzett felsőoktatási hallgatók piacra kerülése is szerepet játszott.
Ami viszont ennél érdekesebb, hogy az adatok arra utalnak, a piacon frissen megjelentek döntő része egyből találhatott is magának valamilyen munkát (ez közmunka is lehet). A foglalkoztatottak száma ugyanis - ahogy azt korábban már említettük - 35,6 ezer fővel emelkedett. A két szám (26 ezer és 35,6 ezer) közötti differenciát pont a munkanélküliek csökkenése lefedi.
Székely Sarolta
mfor.hu