A keddi romániai híradások idézik Traian Basescu beszédét, amelyet a román államfő Bakuban mondott el az azeri-grúz-román-magyar energiaügyi együttműködésről szóló csúcstalálkozón. Az említett térségekből szállítandó gáz tervezett útvonalai közül a költségeket illetően Basescu szerint éppen az AGRI lenne a legversenyképesebb, akár a Déli Áramlattal, akár a Nabuccóval hasonlítjuk össze.
Az AGRI keretében a tervek szerint azerbajdzsáni cseppgolyósított földgázt szállítanának Grúzián, a Fekete-tengeren és Románián keresztül Közép-Európába. A Mediafax román hírügynökség szerint a gáz Azerbajdzsánból először a Fekete-tenger grúziai partvidékére érkezne, ahol cseppfolyósítanák (ehhez gázcseppfolyósító üzemet kell építeni Grúziában), majd különleges tankhajókon szállítanák tovább. A román tengerparton fekvő Konstancában ugyancsak megépítésre váró gázterminálról aztán ismét gáznemű formában továbbítanák a földgázt Európa középső része felé, mégpedig az Arad-Szeged és a Giurgiu-Ruse közös román-bolgár gázvezetéken keresztül.
Bukarest szerint az AGRI semmiképpen sem tekinthető majd a Nabucco és a Déli Áramlat "riválisának", még akkor sem, ha ez utóbbiak ugyanazzal az azeri gázforrással számolnak, hasonló nyomvonalat követnek és hasonló felhasználói kört feltételeznek. Inkább amolyan kiegészítő megoldásnak tartják, amely révén diverzifikálni lehet majd a gázfogyasztást, tovább csökkentve az orosz gáztól való függést.
A román államfői hivatal közleményben is megfogalmazta azt, amit Basescu Bakuban hangsúlyozott: az AGRI szervesen egyesíteni fogja Azerbajdzsán kulcsszerepét (mint a legnagyobb szénhidrogén-termelőét), Grúzia és Románia geostratégiai jelentőségét (azok Fekete-tengeren "átívelő" hídszerepét), valamint a Magyarország által "hozzáadott értéket", amely révén a projektet ki lehet majd terjeszteni nyugati irányban.
A várható költségekről még nincsenek adatok, a Mediafax kedden csak a Trend című azeri kiadványra hivatkozva vélte tudni, hogy a projekt 1,2-4,5 milliárd euróba kerül majd, attól függően, hogy milyen lesz a kapacitása. E forrás szerint háromféle változat létezik a kapacitást illetően: 2, 5, illetve 8 milliárd köbméteres.
Bukarestben hangsúlyozzák: a közös nyilatkozatot aláíró négy állam a tervezés szintjén vállal kötelezettséget a projektet illetően, után magáncégeket hívnak meg a megvalósításhoz. Előbb el kell készíteni a megvalósíthatósági tanulmányt, a későbbiekben pedig meg kell vizsgálni, milyen európai pénzforrásokat lehet bevonni.
MTI