3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Elutasította az orosz-ukrán gázvitából adódó elmaradt gázszállítások miatt a Gazprommal szemben támasztott követeléseket, köztük konkréten a német E.On Ruhrgas követelését az orosz állami energiakonszern elnökhelyettese.

Alekszandr Medvegyev a Handelsblatt című német üzleti napilap csütörtöki számában megjelent interjúban hangoztatta, hogy a "gázstoppot" Ukrajna kényszerítette ki. Ezen túlmenően a Gazprom mindent megtett annak érdekében, hogy Ukrajnát megkerülve eleget tegyen szállítási kötelezettségeinek - fogalmazott Medvegyev.

A Gazprom elnökhelyettese kijelentette, hogy rendkívül meglepte őt az E.On Ruhrgas kártérítési követelése, hisz - mint emlékeztetett - a német konszern nem csupán a Gazprom egyik fő részvényese, hanem régi partnere is. "Ezért az ilyen konfliktusokat egymás között kellett volna tisztáznunk, nem pedig bíróságokon vagy a médián keresztül" - hangoztatta Medvegyev, aki szerint az E.On egyetlen fogyasztója sem szenvedett a gázkonfliktus miatt. Mindennek alapján a német konszern kártérítési követelését jogtalannak nevezte.

Az interjúban Alekszandr Medvegyev megerősítette, hogy a Gazprom az európai kártérítési követelésekkel szemben vis maiorra hivatkozik. "A helyzet rosszabb volt számunkra, mint egy földrengés" - állította az orosz vállalat második embere, hangoztatva: a Gazprom tehetetlenül állt az "egyértelműen és egyedül Ukrajna által vezényelt" konfliktussal szemben, semmit nem tudott tenni annak elhárítása érdekében.

"Teljes egészében a Viktor Juscsenko államfő és Julia Timosenko miniszterelnök közötti belső ukrán hatalmi harc túszaivá váltunk" - jelentette ki Medvegyev, utalva arra: az utóbbinak végül volt bátorsága ahhoz, hogy saját felelősségére elősegítse a Gazprom és az ukrán Naftogas közötti új megállapodás megkötését.

Az orosz gázipari konszern második embere az interjúban állást foglalt az Oroszországot Németországgal összekötő Balti-tengeri vezeték mielőbbi megépítése mellett. Annak a nézetnek adott hangot ugyanakkor, hogy Ukrajna tranzitországként teljes mértékben soha nem helyettesíthető.

Mint arról az mfor.hu korábban beszámolt, összességében több százmillió forintos kár érhette azokat a hazai cégeket, amelyek kénytelenek voltak leállítani termelésüket, miután január 6-tól 20-ig nem érkezett gáz Ukrajna felől.

Az első pert az Emfesz indította az ukrán Naftogaz ellen, és egyúttal bepanaszolta Ukrajnát az Európai Bizottságnál, emellett kárigénnyel lépett fel a Tondach Magyarország Zrt. is. Jogi lépéseket fontolgat még a Wienerberger, az E.On és Gyurcsány Ferenc kormányfő is.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!