A Vedomosztyi a Molhoz és az orosz energiaügyi minisztériumhoz közelálló forrásokra hivatkozva közölte a hírt.
A Surgutneftegas az osztrák ÖMV állami energetikai konszerntől vette meg tavaly tavasszal a Mol 21,22 százalékos részvénycsomagját 1,4 milliárd euróért, az akkori részvényárfolyam közel duplájáért.
A lap forrásai szerint orosz állami tisztségviselők megvitatták a kérdést a magyar féllel két hete, a kétoldalú kormányközi gazdasági vegyes bizottság ülésén, s arról volt szó, hogy szerdán Moszkvába érkezik a Mol küldöttsége a tárgyalások folytatására. A delegáció érkezését moszkvai magyar diplomáciai körök csütörtökön nem tudták megerősíteni, de azt mondták, nem feltétlenül kellene tudniuk róla.
A Vedomosztyi felidézte, hogy az ÖMV azért adta el a pakettet, "mert nem sikerült együttműködést kialakítania a Mollal, de Vlagyimir Bogdanov, a Szurgutnyeftyegaz vezérigazgatója arra számított, hogy az üzlet hosszú távú, kölcsönösen előnyös együttműködés kezdete lesz". Reményei azonban nem teljesültek.
"Magyarországon már a részvények váratlan megvásárlását is barátságtalan és gyanús lépésnek tekintették, a Mol minden lehetséges módon szembeszegült az új részvényessel, s politikusok arról beszéltek, hogy Oroszország ezzel kísérletet tett a gázvezetékekhez való hozzáférésre. A Mol mindössze kétmillió tonna kőolajat termel ki, és öt kőolaj-feldolgozó üzemmel bír, de legértékesebb vagyona a magyarországi gázszállítási rendszer" - írta a lap.
"A Szurgut nem kapott közvetlen utasítást a vásárlásra, de az üzletet természetesen megvitatták legmagasabb szinten is" - idézett a lap orosz kormányforrásokat.
A Mol egyebek között követelte, hogy a Szurgutnyeftyegaz a magyar jogszabályoknak megfelelően tárja fel tulajdonosi struktúráját, de a konszern erre nem hajlandó Oroszországban sem: az orosz Statisztikai Hivatal adatai 23 jogi személyről tudnak, amelyek mindegyikét a Surgutneftegeas munkatársai vezetik, s amelyeket a konszern részvételével hoztak létre, s egy részvényes sem bír öt százaléknál nagyobb pakettel. A Vedomosztyi a társasághoz közelálló forrásra hivatkozva azt írta, hogy valóban ezek a részvényesek, de hivatalosan ezt soha nem erősítették meg.
"A Molt szintén a menedzserek ellenőrzik, akik nem örülnek a nem kívánatos részvényeseknek. A részvényesek jegyzékében az orosz konszernt nem tüntették fel, erről ugyanis az igazgató tanács dönt, s ellene szavazott. A Mol beszámolóiban szó esik ugyan Szurgutnyeftyegazról, képviselőit a tavaly nyári közgyűlésre nem engedték be. Az orosz konszern akkor bírósághoz fordult, és Bogdanov vezérigazgató azt mondta, a pakettet egyelőre nem adják el, de az ügyben még nincs ítélet" - írta a lap.
A Vedomosztyi hozzátette: forrásai nem adtak magyarázatot arra, miért kész most a Szurgutnyeftyegaz és Oroszország tárgyalásokba bocsátkozni. Egy magyar üzletembertől azonban úgy tudja a lap, hogy a Szurgutnyeftyegaz a részvénycsomag eladásáért cserébe támogatást akar kapni egyéb európai vagyontárgyak vásárlásához.
A lap szerint az orosz sajtó tavaly arról írt, hogy a Mol felajánlotta az INA horvát kőolaj- és földgázipari konszern részvényeit a Szurgutnál lévő Mol-részvények fejében, de az orosz konszern cáfolta a hírt.
A Vedomosztyinak az orosz energiaügyi minisztériumhoz közelálló forrás azt mondta, hogy az orosz politikai vezetés korábbi magyar sajtóértesülésekkel ellentétben nem ellenzi a részvények eladását a Molnak, s úgy ítéli meg, hogy a Szurgutnyeftyegaznak kell erről eldönteni. Az illető szerint részletekről még nem volt szó, de a lap két magyar üzletembertől úgy értesült, hogy a Mol éppen annyit akar fizetni a csomagért, amennyiért azt a Szurgutnyeftyegaz vette, vagyis 1,4 milliárd dollárt, és szerdán éppen ennyi is volt a csomag tőzsdei értéke.
A Szurgutnyeftyegaz Oroszország leggazdagabb cége: októberben 21 milliárd dollár tartalékkal rendelkezett, miközben a Vedomosztyi szerint a Gazprom tartalékai mindössze 9,5 milliárdot tesznek ki. A konszernnek sokszor javasolták, hogy fektesse be pénzét, de Bogdanov mindössze kétszer próbálkozott: meg akarta venni az orosz államtól a Szlavnyeft társaságot, de az utolsó pillanatban visszavonta pályázatát, és megvásárolta a Mol részvénycsomagját. Az utóbbival kapcsolatban olyan találgatások voltak, hogy magas szinten valakik rá akarják tenni a kezüket a konszern pénzére, s a hírek szerint Mol-csomag megvétele afféle pénzmentési akció volt.
MTI