3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Mol cáfolja azokat a hírügynökségi jelentéseket, miszerint a horvát kormány a magyar olajcég ellenkezése miatt nem hozza nyilvánosságra a horvát kormánnyal 2009 januárjában kötött gáz keretszerződést.

A Mol a honlapján szerdán tette közzé, hogy "megadta a hozzájárulását a gáz keretszerződés nyilvánossá tételéhez, amit július 26-án küldött hivatalos levelében tett meg. Mindemellett, összhangban a nemzetközi üzleti szokásokkal, a szerződött felek nem fedik fel azokat az üzleti titkokat, amik harmadik felet érintenek. Ezért az egyetlen megjegyzésünk az volt, hogy az import képlet ne kerüljön nyilvánosságra" - olvasható a közleményben.

A horvát hírügynökség, a Hina szerdán jelentette Zágrábból, hogy a horvát gazdasági minisztérium a Mol-ra hivatkozva utasította vissza a média érdeklődésére a megállapodás nyilvánosságra hozását.

A tőzsdén jegyzett Mol a Budapesti Értéktőzsde honlapján tette közzé a megállapodást és annak módosítását azok megkötésének időpontjában. A magyar olajtársaság 2008 októberében vált a részben állami tulajdonú horvát olajdcég, az INA legnagyobb részvényesévé.

A horvát kormány és a Mol 2009. január 29-én kötött gáz keretszerződésben megállapodott abban, hogy a Mol kisebbségi tulajdonában lévő INA leválasztja a gázkereskedelemmel és a földalatti tárolással kapcsolatos tevékenységeit és azokat értékesíti a kormány vagy a kormány által ellenőrzött társaság részére. Ebben a szerződésben a horvát kormány a gáztároló megvételére a 100 százalékban a horvát állami tulajdonban lévő Plinacro gázszállító vállalatot jelölte ki. A szerződés szerint a gáztároló társaság adásvételéről még akkor, 2009. január 29-én szerződést írtak alá, ami  514 millió horvát kuna vételárat tartalmazott. A gázkereskedelmi tevékenyég értékesítésére vonatkozó szerződést 2009. július 1-ig kellett volna megkötni. Ezt az időpontot a felek a 2009. december 16-án aláírt szerződésmódosításban 2010. december 1-re változtatták.

A 2009 januárjában megkötött szerződés rendelkezik arról, hogy a gázkereskedő társaság átveszi az INA-tól a horvát fogyasztók ellátási kötelezettségét, valamint a gáz importot is.

A megállapodás szerint a gázkereskedő cég hosszú távú gázellátási szerződést köt a Mol érdekeltségébe tartozó INA-val a Horvátország területén kitermelt földgázzal kapcsolatban az ilyen szerződések esetében szokásos feltételekkel, azaz akkor is fizetnie kell a vevőnek, ha nem veszi át a földgázt (take-or-pay megállapodás).

A felek abban is megállapodtak, hogy az INA által átadott földgáz értékesítési ára fokozatosan eléri az import-paritást 2010 és 2014 között, és ezzel párhuzamosan a kormány és az INA hosszú távú bányajáradék megállapodást kötnek az INA horvátországi szénhidrogén termelésével kapcsolatban.

A 2009. december 16-án módosított gáz keretszerződés az kereskedelmi üzletág megvásárlásának határidejét 2010. december 1-re módosította és rögzítette azt is, hogy addig a felek biztosítják a veszteségmentes működést.

Ebben a szerződésben rögzítették azt is, hogy a felek megállapodtak az INA szénhidrogén termelése után fizetendő bányajáradék mértékéről: a bányajáradék fokozatosan emelkedik 2015-ig (évi 0,5 százalékponttal), majd az azt követő 10 éven át 10 százalékos szinten marad.

A Mol 2009 decemberében a szerződésmódosítást azzal indokolta, hogy ezek a lépések lehetővé teszik a Mol számára, hogy anyavállalati hitelt nyújtson az INA-nak, így az INA az állam felé fennálló adótartozásának egy jelentős része 2009 év végére rendezheti. Az adótartozások fennmaradó részének rendezésére a kormánynak és a Mol-nak finanszírozási megoldást kell találnia 2010-ben.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!