2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A csütörtöki másodfokú ítélettel végéhez közeledik a 11 éve húzódó Postabank-ügy, amely az utóbbi 5-6 év egyik legnagyobb bírósági perének számít. Az egykori elnök-vezérigazgató, Princz Gábor tevékenysége végtelen sok szálon átfogta a magyar gazdasági, politikai és kulturális életet. Ennek az évtizedes sztorinak főbb állomásait elevenítjük fel. Mfor.hu háttér.

Princz sejti, hová lett a pénz

Az ügyben indult egyik per 2001-ben kezdődött, az elsőfokú döntést azonban csak négy évvel később, 2005. május 31-én hozta meg a Fővárosi Bíróság Gazdasági Kollégiuma. Ennek értelmében a magyar állam és a Deloitte ötven-ötven százalékban felelősek a keletkezett kárért, de az értékről nem határoztak.

A tét egyébként nem volt kicsi. A perérték a kereset szerint 170 milliárd forint volt, ami két összegből tevődött össze: a 18 milliárdos 1998. áprilisi tőkeemelésből és a Princz menesztése utáni, 1998. végi 152 milliárdos egyszeri konszolidáció összegéből. A két szám két különböző jogi felfogást tükröz: a 18 milliárdos értékvesztés értékcsökkenési, a 152 milliárdos konszolidáció pedig egyszeri javítási költség típusú kárt feltételez.

További perek is voltak


Princz Gábort emellett egy másik vádpontban azzal is megvádolták, hogy a Budai Hengermalom Kft. egy üzletrészét 300 millió forintért vásárolta meg a Postabank és Takarékpénztár Rt. - amelynek elnök-vezérigazgatója akkor az elsőrendű vádlott volt -, holott az szakértők szerint 179 millió forintot ért.

A Fővárosi Bíróság azonban korábban ebben a vádpontban - bizonyítottság hiányában - felmentette a volt Postabank-elnököt. A bíró indoklásában kifejtette: ma már pontosan nem állapítható meg, mennyit ért az üzletrész 1997-ben.

Ellentámadásban az ex-bankvezér

Az elsőfokú felmentő ítéletet követően Princz Gábor megemlítette: van sejtése arról, hová tűnt a Postabank konszolidációjára fordított mintegy 170 milliárd forint jelentős része.

A volt bankelnök az MTV Napkelte című műsorában adott korábbi interjújában felidézte, hogy bár felállt egy, a bank konszolidációját vizsgáló parlamenti bizottság, az végül nem vizsgálódott arról, hová tűntek el a feltőkésítéshez használt milliárdok. Hozzátette: "szerény eszközeivel mindent megtesz azért", hogy kiderüljön, hová tűnt ez a pénz. Szerinte akik meg akarták szerezni a bankot, semmilyen eszköztől nem riadtak vissza, még a bank tönkretételétől sem.

Varga M. István

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!