A Dél-Kaliforniai Egyetem (USC) kutatói már a frissen végzett jövendőbeli bankároknál is álmatlanságot, alkoholizmust, hevesebb szívdobogást, étkezési zavarokat és lobbanékonyságot tapasztaltak. Minden egy évtizeden keresztül megfigyeltnél a stressz különféle lelki vagy testi betegségek kiváltója lett, olvasható a Wall Street Journal írásában.
A befektetések világa már nagyon régóta vonzza a nagyra törő embereket, akik sok pénzről, drága vacsorákról és saját sofőrszolgálatról álmodoznak. A 100 órás munkahét a vaslady-k és vasemberek szerint csak a belépője a magas tétekkel bíró játéknak, miközben a befektetési bankárok is csak emberek. A munkájuk során jelenlévő hatalmas stressz pedig akaratlanul is személyes és érzelmi problémákat generál. Persze, senkit se kényszerítenek, hogy ezt a pályát válassza.
Az 58 éves Lindley DeGarmo, aki a Salomon Brothers egykori igazgatója volt 1995-ben hagyta ott a pénzügyi szektort és lelkész lett belőle. Emlékeztetett arra, hogy a menedzserek gyakran kimerülésig dolgoztatják a fiatalabbakat.
John Chrin, a JP Morgan korábbi ügyvezetője, aki 2009 júniusában hagyta el a céget, majd a Leigh Egyetemen látott el oktatói feladatokat, hívta fel többek között arra is a figyelmet, hogy a megfeszített munka, és az egészségtelen életmód miatt a bankárok néhány év után kórosan elhíznak, jellemző eset, hogy a normál súlyukhoz képest 15-20 kilót is felszednek. Chrin osztotta meg azt az esetet is, amikor a Merrill Lynch-nél dolgozott, az egyik ügyvezető a sofőrt arra utasította, hogy kapcsolja be a légkondícionálót, miközben az nem működött jól, és végül tüzet okozott. Az igazgató azonban minderre úgy reagált, megfenyegette a sofőrt, hogy kirúgja. Chrin úgy véli, talán a munka felerősít néhány olyan tendenciát, mely már korábban is az emberben bújkált, olvasható a WSJ cikkében.
Heti akár 120 óra munka
A USC tanulmánya szerint a bankárok az első két évben átlagosan 80-120 órát dolgoztak egy héten, ekkor még energikusak, lelkesek, reggel 6-ra érkeznek az irodába, és jellemzően éjfélig bent is maradnak. A negyedik évtől kezdve viszont sok bankár már bajban volt. Voltak, akik megvonták az alvást annak érdekében, hogy be tudják fejezni a munkájukat, mások viszont allergiások, vagy szenvedélybetegek lettek, megint másoknál súlyosabb egészségügyi problémákat diagnosztizáltak, mint például a Crohn-betegség (az emésztőrendszer krónikus gyulladásos betegsége), pajzsmirigybetegségek, reumás ízületi gyulladás, vagy pikkelysömör.
Egy banki alkalmazott szinte felrobbant dühében, amikor egy zárt taxiajtót próbált meg kívülről kinyitni. Saját elmondása szerint olyan dühös lett, hogy őrült módjára dörömbölni kezdett az ajtó ablakán, miközben hangosan káromkodott. A történet pikantériája, hogy mindezt a bank ügyvezetője meglepettségében tátott szájjal nézte végig.
Miközben egyébként a cégek igyekeznek olyan szolgáltatásokat biztosítani az alkalmazottaknak, mint például az autószervíz, a határok teljesen elmosódnak a munka és a magánélet között. Egy alelnök a munkát úgy jellemezte, mint egy soha véget nem érő rémálom, amikor a reggeli ébredéskor azt kívánja az ember, hogy az előző nap bárcsak álom lett volna.
A munka hatodik évében a tanulmányban vizsgált résztvevők a 30-as éveik közepén jártak, és két táborra oszlottak: 60 százalékuk háborúban maradt a testével, míg 40 százalékuk úgy döntött, hogy az egészségüket prioritásként kezelik. Ez azt jelentette, hogy több figyelmet fordítottak a megfelelő alvásra, testmozgásra, az egészséges táplálkozásra.
Kiégés, mentális problémák, öngyilkosság
A tanulmány szerint a bankárokat nagyobb mértékben veszélyezteti a kiégés és a mentális egészségügyi problémák a szakma volatilitása miatt - mondta Alden Cass, a New York-i klinikai pszichológus, aki Wall Street-i szakemberekre specializálódott. Egy 26 tőzsdeügynök bevonásával egy évtizede készített vizsgálat során Class az ügynökök egynegyedénél talált klinikai mértékű depressziót - ez pedig háromszorosa a lakosság körében előforduló aránynak.
A közelmúltbeli események szintén ahhoz járultak hozzá, hogy a Wall Streeten növekedjen a stressz. Ezt igazolja az a Class rendelőjében hetente megjelenő 40 beteg is, aki a korábbiaknál nagyobb nyugtalanságra és idegességre panaszkodik. A legtöbben egyébként sokáig elhanyagolják az egészségüket, olyannyira, hogy az öngyilkosság gondolata is felmerül bennük. DeGarmo, egykori igazgató szerint oka van annak, hogy alig találni a szakmában régóta dolgozó befektetési bankárt. "Ez egy kemény élet".
mfor.hu