2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A közelmúltban két olyan esemény híre is bejárta a világot, melyekből arra lehet következtetni: a jövőben elkerülhetetlen lesz, hogy a Microsoft az eddig bevált üzleti modelljei mellett újakkal is próbálkozzon. Ebben nem kis szerepe van a nyílt forráskód előretörésének.

Merre tovább?

A következő piac, ahol összemérheti majd erejét a nyílt és zárt forráskód, a vállalati PC-ké lesz. A Linux számára ez a terület is nagy távlatokat nyújthat, elsősorban a Microsoft költséges és szigorú licencezési szabályai miatt. De míg a világ legnagyobb szoftvergyártójának pozíciói a szerverpiacon gyengültek, a globális PC-piacot továbbra is a kezében tartja, mégpedig – a Wired novemberei becslése szerint – 98 százalékos részesedéssel. Érdemes azonban számításba venni az utóbbi időben megjelenő felhasználóbarát, könnyen kezelhető Linux-változatokon, mint a Windows külsejű Gnome-on túl a Microsoft közelmúltbeli lépéseinek pszichológiai következményit is.

Az amerikai tudat – néhány válsághelyzet után – rendkívül érzékeny az összeesküvés-elméletekre. Az pedig, hogy a Microsoftnak külön megállapodása van a világ kormányaival, bárkiben orwelli megfigyelőrendszerek képét ébresztheti. A 2000-es antitrösztrendelet már így is tartalmazott egy zavarba ejtő pontot, amely szerint a cég a kormány hozzájárulása nélkül nem adhat ki közkézre információkat a Windowsról. „Vajon mit tartalmaz a szoftver, vagy mit juttathat be a felhasználó rendszerébe, amit az Egyesült Államok kormányügynökségei titokban akarnak tartani?” – teszi fel a kérdést a Wired.

A más operációs rendszereket támogató alkalmazások kérdése sem oldható meg hosszú távon egyszerű szófordulatokkal. A Microsoft a jövőbeli piacának 40 százalékától sétálna el, ha továbbra is ragaszkodna a saját operációs rendszere kizárólagosságához. Ha pedig nem lép, megelőzheti az ellenoldal. A Gnome-ot megalkotó mexikói Miguel de Icaza következő, Mono nevű projektje a nyíltforráskód-mozgalom legambiciózusabb vállalkozása: a cél nem kisebb, mint olyan program megalkotása, mely a Windows alkalmazásokat automatikusan linuxosra fordítaná.


Megjelent a Piac és Profit üzleti magazin 2003. februári számában


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!