A brit külügyminiszter szerda este burkoltan bírálta azokat az uniós országokat, amelyek korlátozzák az új EU-tagállamok polgárainak munkavállalását, és kijelentette, hogy Nagy-Britannia gazdaságának működőképessége igen jelentős mértékben függ a külföldi munkaerőtől.
Jack Straw a londoni City - a brit főváros pénzügyiközpontja - által az EU-bővítésnek szentelt szerda esti díszvacsorán, a brit munkaerőpiac megnyitásának fontosságát ecsetelve azt mondta: a brit lakosság 8 százalékát teszik ki a bevándorlók, viszont ők állítják elő az újonnan megtermelt nemzeti vagyon 10 százalékát. A brit gazdasági növekedés 15 százaléka függ a külső munkaerőtől - mondta a külügyminiszter.
Straw szerint a brit gazdaságban magasabb a foglalkoztatottság, mint valaha, és 1997 tavasza - vagyis a jelenlegi munkáspárti kormány hatalomra jutása - óta 1,9 millió új állás keletkezett. Az Európai Unión belüli letelepedési, utazási és munkavállalási szabadság az egységes piac egyik pillére, rugalmasabbá teszik az uniós gazdaságokat és hozzáférhetővé teszi az üzleti világnak a szükséges munkaerőt és szakképzettséget - tette hozzá.
Straw "a nyitottság és a felügyelet helyes egyensúlyának" nevezte, hogy a brit kormány a bővítés első pillanatától megnyitotta munkaerőpiacát az új EU-tagállamok polgárai előtt, akiknek munkavállalását azonban bejegyzési kötelezettséghez kötötte "a szabadsággal való visszaélések elkerülése végett".
A kelet-európai uniós országok munkavállalói bejegyzett, legalább egy évi folyamatos munkaviszony után férhetnek hozzá a brit jóléti rendszer egyes költségesebb elemeihez, például a szociális alapú lakástámogatáshoz. A bejegyzési kötelem nem jelenti a munkavállalás külön engedélyhez kötését; a munkaviszonyról automatikusan - igaz, 50 font (19 ezer forint) egyszeri eljárási díj ellenében - kiadott igazolás bizonyítja a kelet-európai munkavállaló legális munkaviszonyát, megteremtve jogosultságát a jóléti ellátásra.
A brit külügyminiszter a szerda esti citybeli rendezvényen - az új EU-tagállamok polgárainak munkavállalását korlátozó országok burkolt bírálatával - azt mondta: az EU gazdasági sikerének alapja az áruk, a szolgáltatások, a tőke és a munkaerő szabad áramlása. E szabadságjogok révén ma már több mint 15 millió uniós polgár él és dolgozik hazáján kívüli más EU-tagországban - tette hozzá. Straw szerint az új tagországoknak a világ már eddig is sokat köszönhet. Külön kiemelte Magyarországot, mondván: kevesen tudják, hogy "a magyarok találékonyságának tartozunk hálával a golyóstolltól kezdve a C-vitaminon át a színes tévéig szinte mindenért". (MTI)
Kapcsolódó anyagok
Az európai munkaerő-piac magyar szemszögből
Hamis ígéretekkel csábítják a munkavállalókat Nagy-Britanniába
Már keresik a csatlakozó országok szakembereit
A briteknek kell a külföldi munkaerő
A brit külügyminiszter szerda este burkoltan bírálta azokat az uniós országokat, amelyek korlátozzák az új EU-tagállamok polgárainak munkavállalását.