Az Ausztriában működő cégek szerint sokkal több előnnyel jár a bővítés, mint amennyi negatívumot lehet szembeállítani. Az említett előnyök között első helyen a munkaerő-áramlás egyszerűsödését jelölték meg (a megkérdezettek 56 százaléka). Az olcsóbb munkaerő mellett fontos szempont számukra a nagyobb növekedési potenciál (49 százalék), a bürokratikus- (39 százalék) és a fizikai akadályok lebontása illetve politikai stabilitás (31 százalék).
A német vállalatok elsősorban, mint új felvevőpiacra tekintenek a most csatlakozottakra. Ezt bizonyítja, hogy Németország már a bővítést megelőző időszakban is meghatározó mértékű kereskedelmet folytatott az új tagállamokkal. A csatlakozó országokba irányuló német export átlagosan 14 százalékkal nőtt tavaly. A gépgyártó vállalatok szövetségének véleménye szerint nemcsak a kereskedelmi korlátok és a határellenőrzés eltűnése miatt lesz könnyebb ezekkel az országokkal mélyíteni a kereskedelmet, hanem az egységes belső piac volumene növekszik a szegényebb keleti szomszédok új vásárlóereje révén.
Új termelési lehetőségekkel szolgál a német cégek számára a tizek munkaereje, a keleti foglalkoztatott ugyanis jóval a korábbi európai átlag alatt kapja bérét, és abszolút értékben kevesebb adót is kell fizetni utánuk a Frankfurter Allgemeine Zeitung beszámolója szerint.
A cégek prioritásai miatt ugyanakkor a szakszervezetek és a munkások kevésbé optimisták a bővítés következményei kapcsán. Sokan tartanak a munkahelyek keletre telepítésétől, miután a tagállamok többsége korlátozta a szabad munkavállalást.
(Menedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok
Az európai munkaerő-piac magyar szemszögből
A magyarok egy százaléka akar az EU-ban dolgozni
A cégek örömmel, a foglalkoztatottak szorongással fogadták a bővítést
Mind az osztrák, mind a német vállalatok pozitívan fogadták a 10 csatlakozó tagállamot, a cégek többsége úgy véli, a nagyobb piac új kereskedelmi lehetőségeket nyit meg számukra.