A Lidl magyarországi belépése a diszkontpiacra dinamizálta a versenyt, mivel vásárlóit főleg a piacon már huzamosabb ideje jelen lévő más üzletláncoktól hódította el - derül ki a GfK Hungária Piackutató Intézet jelentéséből. Elemzők szerint a diszkontpiacon előretörés várható mind Magyarországon, mind pedig Európában.
[ajanlo=245][igazitas=left/]2004-ben jelent meg itthon a 18 országban jelen lévő diszkontáruház-lánc, a Lidl, s ezzel dinamizálta a vásárlók körében egyre népszerűbb diszkont-szegmensben zajló versenyt. Az ún. hard-diszkont (azaz kemény-diszkont) kategóriába tartozó üzletlánc főleg az országos átlagnál alacsonyabb vásárlóerejű megyékben, Dél-Magyarországon jelent meg.
A versenyhelyzetet jól jellemzi a tény, hogy a Lidl vásárlói körét elsősorban más üzletláncoktól sikerült elnyernie és nyereségének csupán mintegy 9 százaléka származik a vásárlási intenzitás növekedéséből. Általában elmondható a magyarországi FMCG vásárlókról, hogy nem igazán lojálisak egy-egy üzlethez, és szinte mindenhol vásárolnak. Egy Lidl vásárló átlagosan 2 583 Ft-ot költ el egy vásárlás alkalmával, de FMCG költésének több mint 90 százalékát más üzletekben - így Tesco, Match, Penny Market és Spar boltokban - bonyolítja.
A Lidl vásárlóinak legnagyobb része a dél-magyarországi - főként dél-kelet magyarországi - régióból kerülnek ki, amire egyértelmű magyarázatként az üzletek területi elhelyezkedése szolgál. A vásárlók elsősorban kis-, illetve nagyvárosi, 3-4 fős, gyermekes háztartások, ahol a háziasszony még nem töltötte be 40. életévét, valamint közepes vagy viszonylag magas jövedelemmel rendelkeznek.
A Lidl 29 hazai üzletével működésének első hat hónapjában megközelítően a háztartások 29 százalékát érte el. Piaci részesedésének arányai termékkategóriánként változók: az üzletlánc ún. kemény-diszkont jellegéből eredően az élelmiszerek és italok piacán erősebb, míg a vegyi áruknál piacrésze kisebb. Az üzletlánc legnagyobb piacrészt a mélyhűtött pizzák, a pörkölt kávékeverékek, a jeges tea, a sajtkrém, a salátaöntet és a reggeliző pelyhek szegmensében ért el.
A Menedzsment Fórum korábban már írt arról, hogy a diszkontpiacon a hard-diszkontok előretörése várható mind Magyarországon, mind Európában. Ezek a boltok rendkívül szűk (900-1500 termékből álló) választékot kínálnak igen alacsony áron. Az AC Nielsen szerint a következő években minden héten öt új Aldi- és hat Lidl-bolt nyílik majd a közösség piacán.
Magyarországon jelenleg 387 diszkontüzlet működik, szemben az öt évvel ezelőtti 299-el. Az üzleteket négy lánc, a Plus, a Penny, a Profi és a Lidl adja, de nem kizárt, hogy a jövőben újabb hálózatok jelennek meg. A látványos növekedés mögött a vásárlási szokások változása, az árérzékenység és a diszkontüzletek mind nagyobb elfogadottsága áll. Az uniós tagállamok közül most Magyarországot sorolják az elemzők a legjobb kereskedelmi befektetések közé.
Menedzsment Fórum
A diszkontláncok előretörése várható itthon is
A Lidl magyarországi belépése diszkontpiacra dinamizálta a versenyt, mivel vásárlóit főleg a piacon már huzamosabb ideje jelen lévő más üzletláncoktól hódította el - derül ki GfK Hungária Piackutató Intézet jelentéséből. Elemzők szerint a diszkontpiacon előretörés várható mind Magyarországon, mint pedig Európában.