A koalíciós partnerek egyeztetett módosító indítványokat terjesztenek a T. Ház elé, így nem lesz akadálya annak, hogy az egy biztosító és több pénztár formában működő közbiztosítás az eredeti ütemterv szerint épüljön ki, s jövő januárban megkezdhessék működésüket a többségében állami tulajdonú pénztárak – közölte Horváth Ágnes egészségügyi miniszter.
A törvény szerint nem a pénztárak szabnák meg, hogy az APEH által beszedett tb-járulékból mekkora összegű fejkvótát kapnak a tagjaik után, azt évente felülvizsgálná és meghatározná a parlament. A koalíciós pártok között a kvótaképzés volt az új egészségbiztosítási rendszer átalakításának az egyik legvitatottabb kérdése. Végül a törvénybe bekerült, hogy a kvótaszámítás alapja egy képlet lesz, amelyet folyamatosan finomítani kell.
A kvóta kiszámításánál az adott pénztárhoz tartozók neme, kora, szociális körülményei és számos más, a képletben meglévő feltétel mellett leginkább az egészségügyi szükségletet veszik figyelembe, a területi kiegyenlítés ugyanis ez utóbbi mellett jöhet csak létre – mondta Vojnik Mária (MSZP), a parlament egészségügyi bizottságának tagja. S mivel e szükségletek folyamatosan változhatnak, azokhoz kell igazítani a fejkvótát.
Nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, a társadalmi vitának e tekintetben komoly szerepe van a megváltozott feltételek kiválasztásában. A háttérszámításokat, azok felügyeletét egy arra specializált szervezetre bíznák. Jelenleg az egyes régiókban az ott kiépült egészségügyi kapacitások és nem az ott élők egészségügyi szükséglete dönti el, mekkora összeget hasítanak ki az egészségbiztosítási alapból, és ez igazságtalan.
A törvény ismételt parlamenti szavazása előtt társadalmi és szakmai egyeztetésekre is sor kerül, várható, hogy az Országos Érdekegyeztető Tanács még e hónapban megvitatja azt. Annál is inkább, mert elképzelhető, hogy a létrejövő vegyes tulajdonú pénztárak felügyelőtanácsaiba ők delegálhatnak képviselőt. Egyelőre azonban nem állapodtak meg a koalíciós partnerek arról, hogy az OÉT vagy az egészségügyi miniszter tanácsadó szerve, a különféle egészségügyi szakmai szervezeteket, betegegyesületeket tömörítő Népegészségügyi Tanács képviselje-e a tb-járulékot fizetőket, számol be a Világgazdaság.