A történet akkor vette kezdetét, amikor a helyi szakszervezet egyik választott tagjaként is funkcionáló munkavállaló kemény kritikával illette a felettesei által szerkesztett újság egyik írását. A cikk a török származású dolgozók gyakori megbetegedéseinek okát próbálta kideríteni, s végül azt - elnézően - azok különböző kultúrájával hozta összefüggésbe.
A később bírósághoz forduló alkalmazott azonban annyira felidegesítette magát az enyhe minősítésen, hogy anonim e-mailt írt munkaadója személyzeti osztályára, s ebben többek között "barna csőcseléknek" nevezte a törököket. A férfinak néhány nap múlva felmondtak.
A bíróság ítéletében kimondta, hogy a munkaadó jogtalanul távolította el állásából dolgozóját, értesült a Spiegel.
Az indoklás szerint ugyanis az alkotmányban biztosított szólás- és véleményszabadság jogát a munka világában is biztosítani kell, még akkor is, ha csupán egy cég belső internetes hálózatáról van szó.
Ennek szellemében nem fogadható el a munkaadó azon indoklása, miszerint a férfi zavarta a munkahely békéjét, s emiatt kellett tőle megválni.
(Menedzsment Fórum)
A főnök kritizálása miatt nem lehet kirúgni a dolgozót
Egy német bíróság minap hozott ítélete szerint a munkaadónak még akkor sincs joga megválnia alkalmazottjától, ha az durva kritikával illeti annak tevékenységét. A szólásszabadságnak ugyanis ilyen esetben is érvényesülnie kell.