3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miután a versenyképesség megőrzésének érdekében egyre több német vállalat tér át a 38 órásról a 40 órás munkahétre, egy új javaslat - hasonló célból - a szabadság időpontjának megválasztását is a cégtől és a főnöktől tenné függővé.

"A jelenlegi gyakorlat szerint akkor mennek szabadságra a dolgozók, amikor nekik a nyaralás szempontjából az a legjobban megfelel. Lehetséges, hogy a jövőben már abban az időszakban veszik ki az éves pihenőjüket, amikor a cégnek éppen nincs rájuk szüksége" - mondta el a Financial Times Deutschlandnak Martin Wansleben, a Német Ipari és Kereskedelmi Kamara (DIHK) üzleti vezetője.

Az éves szabadság időpontja tehát a vállalathoz befutó megrendelések számától, azaz a mindenkori produktivitási kívánalmaktól függene. Közvetett módon ez azt jelentené, hogy a vezetők határoznák meg, ki mikor veheti ki pihenőjét.

Hasonló lépésre szánta el magát legutóbb a Volkswagen is, amikor úgy döntött, hogy a szokásosnál is hosszabb nyári szabadságra küldi alkalmazottainak jelentős részét. A döntés hátterében az áll, hogy a gyenge forgalom miatt takarékoskodásra van szükség.

Wansleben szerint a munkaidő 38 óráról 40-re történő emelése önmagában még nem elég ahhoz, hogy a cégek helytálljanak az egyre erősödő nemzetközi versenyben. Amellett - többek között - a fenti változtatás bevezetésére is szükség lenne, tette hozzá.

Wansleben egyúttal üdvözölte a Siemens vezetésének legutóbbi döntését. Mint ismert, a konszern még a múlt héten határozott úgy, hogy két gyárában - az észak-rajna-vesztfáliai Bocholtban és Kamp-Lintfortban - a 35 órás munkahétről visszatérnek a 40 órásra.
A többletmunkáért a cég nem fog fizetni, ráadásul a dolgozók évente csak egyszer, a nyereségesség függvényében kapnak nyaralási és karácsonyi pénzt. A menedzsment szerint csak így lehetett elkerülni, hogy mintegy 2000 munkahelyet Magyarországra szervezzenek ki.

A DIHK vezetője szerint ez a megegyezés reményt ad arra, hogy "Németországban új struktúrák kezdenek majd érvényesülni a munkavállalás terén." Ennek jele, hogy egyre több vállalat tér vissza ismét a 40 órás munkahéthez. Wansleben szerint ezek a fejlemények végső soron a munkavállalók akaratával sem ellenkeznek:
"Ha a dolgozóknak választani kellene, hogy elveszítik a munkahelyüket vagy az eddiginél több órát dolgoznak hetente, akkor többségük az utóbbi mellett döntene" - kommentálta az utóbbi időben fellángolt vitát a DIHK szakembere.

(Menedzsment Fórum)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!