A kamatadó, a telefoncsere és a választási kampány nyomta meg a piacot. Táblázat!
Tavaly is hagyományosan a legtöbbet élelmiszerek hirdetésére költöttek. Annak ellenére, hogy jelentősen befékezett a szegmens: a 2000-2005-ben 15-30 százalékos bővülés jellemezte a szektort, ám két éve már csak nyolc százalékkal, tavaly viszont egyáltalán nem nőtt az élelmiszer-hirdetések piaca.
Hasonlóképpen drasztikus csökkenés volt megfigyelhető a távközlési piacon is. Míg 2005-ben még 15 százalékos volt a hirdetések összege, tavaly egy százalékos visszaesést mutat az index. A T-Com és a Tele2 nagyságrendileg ötven százalékkal vett vissza a költésből - nem szabad elfelejteni, hogy a T csoport jelentős összegeket ölt a dizájnváltásba. Ugyanakkor 2006-ban nagy mozgolódásba kezdett a UPC és a Pannon is - ám még ez a pluszköltés sem tudta ellensúlyozni a magenta és a piros-sárga cég visszafogottságát.
A bankok a kamatadóval reklámoztak
Ami a szolgáltatási piacot illeti - a politikai hirdetéseket nem számítva -, hatalmas összegeket emésztettek fel a randivonalak, a chat és a csengőhangos hirdetések. A teljes szektoron belül 6,3 milliárd forint ment el ezekre a reklámokra.
Ennél is nagyobb szeletet hasított ki a politikai hirdetések köre: összesen 8,5 milliárd forintot költöttek el a kampány eme szegmensére. Ez kétszer több, mint a Coca-Cola éves reklámköltése, és hozzávetőleg megegyezik a Vodafonéval - csak a politikai hirdetések mindössze pár hétig voltak műsoron.
Nagyot nyomott a Ford
Az autós hirdetők közül senki sem került be a top tíz reklámozó közé. Az egész szegmens mindössze öt százalékkal bővült, ám ezen belül a Ford nagyot robbantott: 65 százalékkal emelkedtek a költései. Az Opel, a Chevrolet és a Citroen hazai képviseletei húsz százalék feletti mértékben növelték a kiadásokat, a Peugeot viszont ugyanennyivel nyeste meg a reklámbüdzséjét.