2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kanadai kutatók eredményei szerint, melyeket az Economist ismertet, a jól hasznosítható készségek és a gazdasági fejlődés közt releváns kapcsolat mutatható ki.

Korábban nem tudták kimutatni, hogy hat a munkavállalók iskolázottsága a gazdaságra. Serge Coulombe és kutatótársai tanulmánya szerint nem járul hozzá a GDP növekedéséhez pusztán az, ha bővül a diplomások tábora egy-egy országon belül. A népességen belül a felsőfokú végzettségűek arányának növekedése nem garancia a jobb gazdasági mutatókra, viszont a tudástesztekkel mérhető, valóban megszerzett és gyakorlatban hasznosítható ismeretek igenis növelik a termelékenységet.



[ajanlo=73][igazitas=left/]A vizsgált OECD országokban a kilencvenes évek készségmérő tesztek eredményeit használták fel a kutatók arra, hogy megvizsgálják, az 1960 és 1995 között munkába állók mennyiben szereztek használható képzettséget. Az 1995-ben vizsgáltak közül az 52-60 év közöttiek tudását visszavetítették 17-25 éves korukra, s ebből formáltak véleményt arra nézve, vajon az humánerőforrás beruházások gazdasági értelemben jövedelmezőek-e.

Tizennégy ország GDP- és tizenhárom ország produktivitási mutatóit bevonva a vizsgálatba a kanadai kutatók azt találták, hogy ha a tudástesztek pontszáma egy százalékkal nő a nemzetközi átlaghoz képest egy országban, akkor a termelékenység 2,5, az egy főre eső nemzeti össztermék pedig 1,5 százalékkal nőhet. Tehát a szakszöveg-értési feladatok alapján az egy főre eső GDP és a humán erőforrás fejlesztése közt kimutatható az a kapcsolat, amit eddig - csak a végezttség szintjét nézve - nem találtak a szakértők.

A kutatás zárófejezetében az elemzők megjegyzik, amit az Economist is kiemel, hogy a vizsgálat igencsak 'robosztus': nem mélyed el az adatokban, hanem nagy tömegeket vizsgál, tehát eredményei tudományos szempontból vitathatóak. Ennek ellenére Coulombe és munkatársai vizsgálata áttörés abból a tekintetben, hogy még senki nem találta meg az összefüggést a gazdaság fejlettsége és a képzés szintje között.

(Menedzsment Fórum)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!