5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az államháztartás központi alrendszerének első nyolchavi hiánya 914,9 milliárd forint volt, az augusztusi deficit 20,8 milliárd forintot ért el - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) hétfőn az előzetesen közöltekkel megegyező végleges adatokat a kormany.hu portálon.

Tavaly augusztus végén az államháztartás központi alrendszerének deficitje 858,8 milliárd forintot tett ki. Az előző év augusztusában 7,4 milliárd forintos hiánnyal zárt az államháztartás.

A központi költségvetés 980,2 milliárd forintos deficittel, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 33,7 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 31,6 milliárd forintos szufficittel zártak ez év augusztus végén.

Az idei első nyolchavi deficit 102,5 százaléka az egész évre tervezett 892,4 milliárd forintos deficitnek.

A NGM közleménye szerint az előző és az idei év azonos időszaka közti különbség elsősorban az uniós források eltérő alakulásából fakad. A fejezeti kezelésű előirányzatok uniós bevételei 368,6 milliárd forinttal maradtak el az előző évi hasonló bevételektől, amely egyrészt az évenként változó elszámolások különbségéből ered, másrészt pedig az Európai Unió Bizottsága által vizsgálat alá vont és egyeztetés alatt lévő tételek következménye, ez utóbbiak a pénzforgalomban később realizálódnak.

Ez a tény azonban az uniós módszertan szerinti egyenleget nem befolyásolja, tekintve, hogy az év végéig esetlegesen meg nem érkező, de az EU Bizottságától jogosan igényelt összegek bevételként elszámolhatók. A szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok uniós kiadásai 126,3 milliárd forinttal haladták meg az előző évi kiadásokat, amely a felfutó kifizetésekkel magyarázható. Ezzel szemben az előző év azonos időszakához képest lényegesen (mintegy 450 milliárd forinttal) magasabban alakultak a társasági adóból, az általános forgalmi adóból, a jövedéki adóból, a személyi jövedelemadóból, valamint a szociális hozzájárulási adóból és járulékokból származó bevételek - közölte a tárca.

Az uniós módszertan szerinti 2015. évi hiánycél továbbra is a GDP 2,4 százaléka, a bevételek és kiadások éven belüli eloszlását is figyelembe véve az augusztus végi tényadatok megalapozzák ennek tarthatóságát.

Az NGM közleménye szerint a központi költségvetés augusztus végi halmozott bevételei az előző év azonos időszakához képest 127,3 milliárd forinttal alacsonyabbak voltak, ennek hátterében elsősorban a fejezeti kezelésű előirányzatok lényegesen elmaradó uniós bevételei állnak. Emellett kisebb összegben teljesültek a költségvetési szervek bevételei és az állami vagyonnal kapcsolatos befizetések is.

A központi költségvetés augusztus végi halmozott kiadásai 200,3 milliárd forinttal lettek alacsonyabbak, mint az elmúlt év azonos időszakában. A két év összehasonlítását befolyásolta az a tény is, hogy tavaly május végéig a helyi önkormányzatok adósságkonszolidációja keretében 68,6 milliárd forint törlesztési célú támogatást fizettek ki. Mindezen felül az előző évitől elmaradtak a garancia és hozzájárulások a társadalombiztosítási ellátásokhoz, a helyi önkormányzatok támogatása, a lakásépítési támogatások, a társadalmi önszerveződések támogatása, a kezességérvényesítés kiadásai, a hozzájárulás az EU költségvetéséhez való hozzájárulás, valamint az egyéb kiadások is.

A kamatkiadások 2015. első nyolc hónapjában 800,2 milliárd forintot tettek ki, 67,0 milliárd forinttal kevesebbet, mint az előző év megfelelő időszakában, a kamatbevételek pedig 179,3 milliárd forintot értek el, 34,1 milliárd forinttal kevesebbet az előző évinél. A nettó kamatkiadás 620,9 milliárd forint volt az első nyolc hónapban, így ez összességében 32,9 milliárd forinttal lett kevesebb az előző évinél.

A társadalombiztosítási alapok 2015. augusztus végi 33,7 milliárd forintos szufficitje a Nyugdíjbiztosítási Alap 30,6 milliárd forintos, valamint az Egészségbiztosítási Alap 3,1 milliárd forintos többletéből tevődik össze. A 2014. január-augusztus havában az alapok együttes többlete ennek közel 4,5-szerese volt.

Az elkülönített állami pénzalapok idei első nyolc havi 31,6 milliárd forintos többlete az előző év azonos időszakához képest alacsonyabb lett. Az alapok összes bevételei 21 milliárd forinttal, kiadásai pedig 33,6 milliárd forinttal magasabbak lettek az előző év azonos időszakához képest.

A társasági adóból a központi költségvetésben az év első nyolc hónapjában 214,8 milliárd forint bevétel keletkezett, ami az előző év azonos időszaka értékét 49,5 milliárd forinttal (29,9 százalékkal) haladta meg.

A pénzügyi szervezetek 2010-ben bevezetett különadója soron augusztus végéig a központi költségvetésnek 74,3 milliárd forint bevétele származott.    

2015. január-augusztus hónapban a költségvetésnek 3580,3 milliárd forint bruttó általános forgalmi adó bevétele keletkezett, amely a 2014. évi bázisértéket (3338,0 milliárd forintot) 242,3 milliárd forinttal (7,3 százalékkal) múlta felül. Ezen belül az önadózói (belföldi) befizetések összege 3342,7 milliárd forintot tett ki, a bázisértéket (3118,9 milliárd forint) 223,8 milliárd forinttal (7,2 százalékkal) haladva meg.

A jövedéki adóból származó bevétel az év első nyolc hónapjában 634,8 milliárd forintot tett ki, ez az egy évvel korábbi összegnél 47,4 milliárd forinttal magasabb. Az üzemanyagok esetében 367,8 milliárd forint jövedékiadó-bevétel keletkezett, amely 35,6 milliárd forinttal magasabb a bázisidőszaki bevételnél.

A személyi jövedelemadó államháztartási szintű bevétele az év első nyolc hónapjában 1117,4 milliárd forint volt, amely az 1193,2 milliárd forintos bruttó befizetés és a 75,8 milliárd forintos kiutalás egyenlegeként képződött.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!