3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Plinacro horvát állami gázvezeték üzemeltető vállalat fokozta infrastrukturális beruházásait és részvételről kezdeményezett tárgyalásokat számos európai energia projektben - tájékoztatta Jerko Jelic Balta ügyvezető igazgató Zágrábban a Reuters hírügynökséget.

A Plinacro folyamatban lévő ötéves beruházási terve 390 millió euró befektetést irányoz elő, amelynek fedezetét 50 százalékban saját forrásból, 50 százalékban pedig az European Investment Bank finanszírozásával teremtette elő.

"A beruházási terv kiterjed a vezetékhálózat kiterjesztésére az ország déli területei felé, valamint az ellátási útvonalakat diverzifikáló kapcsolat kiépítését irányozza elő Magyarország felé." A két projekt a jövő év végére, illetve 2012 elejére készülhet el.

Az uniós tagságra várományos ország évente 3,2 milliárd köbméter földgázt fogyaszt, melynek mintegy 60 százalékát belföldi mezőkről fedezi. A fennmaradó hányadot egy Szlovénia felé kiépített gázvezetéken érkező orosz gáz fedezi.

"A szlovéniai vezeték évi 1,5 milliárd köbméter gázszállítási kapacitással rendelkezik, a magyarországi kapcsolat pedig 6,5 milliárd köbméteres kapacitással rendelkezik majd, ami jelentős hatással lehet a horvátországi gázpiacra" - mondta a vezérigazgató, hozzátéve, hogy legalább ennyire fontos feladat lesz a beszerzési források diverzifikálása is.

A Plinacro ezért fokozza erőfeszítéseit a hálózat kiterjesztésére déli irányban, ahol végső célként csatlakozni kíván a transz-adriai (TAP) gázvezetékhez, amely Kaszpi-tengeri és közel-keleti földgázt juttat majd el Görögországon és Olaszországon keresztül a nyugat-európai piacokra.

A jelenlegi beruházási ciklusban a gázvezeték hálózat eléri Split városát, ahol az osztrák EVN épít ki jelenleg elosztó hálózatot.

A Plinacro csatlakozási tárgyalásokat folytat a Krk szigeten cseppfolyósított földgáz (LNG) fogadó terminál építésére szerveződött nemzetközi konzorciummal is. A Plinacro és a horvát állami HEP elektromos energiaellátóval hozott létre konzorciumot a tárgyalások folytatására az Adria LNG konzorciummal. Az elképzelések szerint a horvát INA is csatlakozhat a Plinacro és a HEP konzorciumához.

Az LNG terminál eredetileg 2014-re készült volna el, de a végső beruházási döntés határidejét 2011-ről 2013-ra halasztották el, ami annyit jelent, hogy a terminál nem állhat üzembe 2016 vagy 2017 előtt.

"Még nem kaptunk hivatalos értesítést az Adria LNG konzorciumtól, de az igaz, hogy csökkent a gázkereslet Európában és ez számos nagyobb projektre hatással volt. A terminál jövője a jövedelmezőség alakulásán múlik." - mutatott rá Jerko Jelic Balta.

A vezérigazgató arról is tájékoztatta a Reuters hírügynökséget, hogy a Plinacro tárgyalásokat kezdeményezett a Gazprommal Horvátország csatlakozásáról a Déli Áramlat gázvezetékhez, amely Ukrajna megkerülésével szállítana orosz gázt az Európai Unióba. A felek még nem állapodtak meg abban, hogy Horvátország egy leágazással, vagy fő nyomvonalon csatlakozik a projekthez. "A fő nyomvonal természetesen mind stratégiai, mind pénzügyi szempontból előnyösebb megoldás lenne" - mondta az igazgató.

A délkelet-európai térség szerinte hatalmas potenciált jelent mind hálózat építési mind földgáz értékesítési szempontból, a Plinacro célja ezért az, hogy fel legyen készülve a csatlakozásra minden egyes a térségen áthaladó, vagy térség közelében húzódó vezetékhez. "Az persze nem túl valószínű, hogy minden tervezett projekt meg is valósul, de készen kell állnunk a gyors cselekvésre hogy csatlakozhassunk a megvalósuló projektekhez.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!