A családbarát munkahely kiválasztásánál a bírálóbizottság azt vette figyelembe, hogy a különböző méretű vállalatok vagy közintézmények mennyire tulajdonítanak fontosságot a családi szempontoknak. Nyomon követik: alkalmaznak-e alternatív munkaformákat (részmunkát, távmunkát), vannak-e képzési lehetőségeik és szociális programjaik (például gyermek-felügyeleti szolgáltatás, iskolakezdési juttatás).
[ajanlo=539][igazitas=right/]"A program nagy értéke, hogy sok kreatív ötlet kerül nyilvánosságra, amelyek a későbbiekben más cégek számára is példát mutathatnak" - mondta az mfor.hu kérdésére dr. Göncz Kinga, család és szociálpolitikai, esélyegyenlőségi miniszter. Ezek közül a legérdekesebb az egyik informatikai cég által kezdeményezett "Ereszd el az egeret" akció, amelynek célja az egyoldalú terhelés kiegyenlítése érdekében végzett testmozgás. Egy másik díjazott társaságnál például figyelnek arra is, hogy gyermeknevelés vagy idős hozzátartozó gondozása miatt is kimenőt kapjon a dolgozó. Máshol a munkatársak szüleinek informatikai oktatást szerveznek.
Göncz Kinga szerint érdekes, hogy a résztvevők döntően versenyképes vállalatok. Ez azt jelzi: ha egy cég odafigyel a családokra, nem fog lemaradni a versenytársaktól, sőt megtérülnek a közérzetjavító programokra fordított befektetései. A pályázaton összesen 32 cég vett részt, a nyertesek erkölcsi elismerésben részesültek és ajándékot kaptak.
"A rendszerváltás előtti időszakhoz képest mára átlagban négy évvel kitolódott az első gyermek vállalása, ami nagymértékben a munkahelytől való távolmaradás által okozott karrierépítési nehézségekre vezethető vissza. A megfelelő munkahelyi légkör, a családbarát intézkedések bevezetése tehát demográfiai szempontból is lényeges" - tette hozzá a miniszter.
"Egyre több cég kezdi felismerni, hogy a kellemes munkahelyi légkör az egyik legjobb hatékonyságjavító eszköz" - jelentette ki Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter. Egy felmérésre hivatkozva kitért arra is, hogy a családi és munkahelyi teendők összeegyeztethetetlenségéből eredő munkahelyi stressz évente 20 milliárd euró kárt okoz világszerte.
A "családbarátságot" nem mindig a juttatások jelentik. "A gyermeknevelés vagy betegség miatt kimaradó dolgozó számára már az is sokat számít, ha megmarad a munkahelye" - mondta Dr. Kormosné Debreceni Zsuzsa, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete ügyvezetője. "Sokkal lelkesebben végzi munkáját és több energiát fektet be a feladatok ellátásába az az alkalmazott, aki nem retteg munkahelye megszűnése miatt" - tette hozzá.
Nagy Vajda Zsuzsa