3p

A magyar munkaerőpiac visszaesése 2010 első negyedévében várhatóan folytatódik a Manpower nemzetközi felmérésének adatai szerint, vannak azonban jelek, amelyek óvatos optimizmusra adnak okot.

A 750 munkáltató megkérdezésével elvégzett felmérés alapján a munkaadók 12 százaléka növelné a létszámot 2009 első negyedévében, 19 százalékuk csökkenést vár - mondta Kiss Judit, a Manpower Magyarország vezetője kedden sajtótájékoztatón Budapesten.

A munkaadók 64 százaléka ugyanakkor nem lát okot arra, hogy az új évet elbocsátásokkal kezdjék - tette hozzá. Ez azzal együtt, hogy a gyáriparban óvatos optimizmust mutat a felmérés, az első jele lehet annak, hogy megindulhat a munkaerő-piaci fellendülés.

Az iparágakat tekintve a gyártás, termelés területén a legbizakodóbbak a válaszadók: a Manpower Munkaerőpiaci Mutató értéke a negyedik negyedévi nulla százalékról  plusz 5 százalékra nőtt. A legkevésbé derűlátó ágazat a mezőgazdaság (mínusz 20 százalék) és a vendéglátás (mínusz 15 százalék), amit az ügyvezető igazgató szerint mindkét ágazatban magyarázhatnak szezonális hatások.

A munkaadók mind a nyolc régióban létszámcsökkentésre számítanak a következő negyedévben, beleértve Budapestet (-1 százalék) is, ahol a munkáltatók a legkevésbé pesszimisták. A helyzet az észak-magyarországi régióban (mínusz 15 százalék) és a Nyugat-Dunántúlon (mínusz 12 százalék) a legrosszabb. A legkedvezőbb a változás a Közép-Dunántúlon, ahol a mutató értéke mínusz 3 százalék, ám ez 14 százalékpontos javulás az előző negyedévhez képest.

A globális trendek kifejezett javulást jeleznek - mondta Kiss Judit -, optimizmusra ad okot, hogy 35 országból 25-ben pozitív előjelű a 2010 első negyedévére vonatkozó munkaerőpiaci mutató. A kilátások az ázsiai, valamint az amerikai piacokon a legkedvezőbbek, míg Európában, a közel-keleti és afrikai régióban vegyesek az előrejelzések.

Európában a norvég és a svéd munkáltatók jelezték a legerősebb alkalmazási hajlandóságot (plusz 6 százalék). A magyar export szempontjából fontos Németországban pozitívvá (plusz 5 százalék) vált a munkaerőpiaci mutató értéke. A német optimizmus részben annak köszönhető, hogy a pénzügyi és üzleti szektorban a munkáltatók 16 százaléka létszámnövekedésre számít a következő három hónapban.

A legkevésbé derűlátó kilátásokról Európában az ír, a spanyol és a román munkaadók számoltak be (mínusz 11 százalék), amelyek világviszonylatban is a legkevésbé optimisták a munkaerőpiaci kilátásokat tekintve. Csehországban 6 százalékos csökkenést, Lengyelországban 4 százalékos növekedést várnak a munkáltatók. Magyarország mínusz 7 százalékos mutatójával az európai középmezőnyben helyezkedik el.

A Manpower munkaerőpiaci előrejelzés negyedévente készül; a munkaerő-piaci mutató a következő negyedévben munkaerő-bővülésre számító munkaadók százalékos arányának és a munkaerő-csökkenést váró munkaadók százalékos arányának különbsége.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!