Az át- és a továbbképzések segítik leginkább a 45 éven felüliek munkahelymegtartását, de önbizalmukat is nagymértékben növelik az új ismeretek. Egy tanulmány szerint az idősebbek által elvégzett képzések hetven százaléka munkaerő-piaci szempontból mindenképp hasznosul - számol be a Világgazdaság.
A 34 évnél fiatalabbak több mint kétharmada, a 45 éven felülieknek mindössze négytizede vesz részt képzésekben, holott leginkább az idősebb korosztály szorulna rá az új ismeretek megszerzésére, vagy a régiek felfrissítésére. Munkavállalási nehézségeik ugyanis gyakran az elégtelen iskolázottsági és szakképzettségi szintből származnak - állítja a GKI tanulmánya, amely többek között a képzés és a foglalkoztatás kapcsolatát vizsgálta.
A már meglévő iskolai végzettség meghatározó a további ismeretek megszerzése során, ugyanis míg a legfeljebb nyolc általánost végzettek mindössze öt százaléka jár tanfolyamra, addig a szakközépiskolát végzettek csaknem fele, a felsőfokú végzettségűeknek pedig közel kétharmada. A "holtig tartó tanulás" doktrínáját tehát leginkább az értelmiségiek érzik sajátjuknak - mondta Adler Judit, a GKI kutatója a Világgazdaságnak.
Pedig a felmérés adatai szerint a képzések idős korban is fontos szereppel bírnak a karrier szempontjából: ez segítette hozzá a 45 éven felüliek 60 százalékát munkahelyük megtartásához. A jövedelem szempontjából sem mellékes az élethosszig tartó tanulás, a fizetésben történő előlépés kapcsán a válaszadók mintegy harmada érzékelt összefüggést az elvégzett képzés és a béremelés között. Adler Judit szerint a 45 éven felüliek számára nemcsak a munkahely megtartásához szükségesek a képzések, hanem a tartósan munkanélkülieknek lényegében az egyetlen lehetőséget jelenti a munkához való visszatérésre - írja a Világgazdaság.
Kapcsolódó anyagok
Gyakorlati képzéssel növelik a diploma értékét
Hazai egyetem az MBA-élmezőnyben
Kerülik az iskolát a magyar felső vezetők
A képzések jelentenek esélyt az idősebbeknek a munkaerő-piacon
Az át- és a továbbképzések segítik leginkább a 45 éven felüliek munkahelymegtartását, de önbizalmukat is nagymértékben növelik az új ismeretek. Egy tanulmány szerint az idősebbek által elvégzett képzések hetven százaléka munkaerő-piaci szempontból mindenképp hasznosul.