Az új jogszabály először a legmagasabb képzettségűek előtt nyitja meg a munkavállalás és a bevándorlás lehetőségét, mint például az egyetemi oktatók, az orvosok vagy a mérnökök - tudósít a Financial Times. Németországba ma is évente 200-300 ezer bevándorló érkezik, s az országban az unión belül az egyik legmagasabb (kilencszázalékos) a külföldön születettek aránya. Az új törvénytől azt remélik, hogy a bevándorlók között emelkedik a magas hozzáadott-értékű termékeket vagy szolgáltatásokat előállítani képes munkaerő aránya, s csökken a menekülteké. A német cégek azonban máris amiatt panaszkodnak, hogy a jogszabály nem nyitja meg kellően a kapukat azon képzett szakmunkásréteg előtt, amelyre pedig az iparnak nagy szüksége lenne - számolt be a Világgazdaság.
Az új törvény nem szünteti meg azt az előírást, hogy az új EU-tagállamok polgárainak továbbra is munkavállalási engedélyre van szükségük, ha Németországban akarnak dolgozni, csupán valószínűsíti, hogy a keresett szakmákban elhelyezkedni kívánók könnyebben megkapják azt. Az elmúlt napokban azonban már az uniós tagokkal szembeni munkavállalási korlátozásokat kritizálók hangja is hallhatóvá vált - írja a Világgazdaság.
A Német- és Magyarország között 15 éve meglévő egyezmény alapján évente 2000 szakképzett magyar vállalhatna német munkáltatóknál állást. Ennek a kontingensnek azonban jó, ha a felét sikerül kimeríteni - fogalmazott a Világgazdaságnak Kovács Géza, a Foglalkoztatási Hivatal nemzetközi és migrációs főosztályának vezetője. Egy másik német-magyar közös program alapján szezonális munkára korlátlan számú hazai munkavállaló utazhatna ki a három hónapos külföldi munkára. Előfordul, hogy a német igényeket itt sem sikerül kielégíteni, mivel körülbelül csak négyezren jelentkeznek. Nincs reális esélye annak, hogy megindulnak Németország felé a magyar munkavállalók, nem kell rohamra számítani - értékelte a Világgazdaságnak a szakember a várható helyzetet.
Kapcsolódó anyagok
A magyarok munkamoráljával példálózott a Siemens vezére
Az amerikaiak azért élnek, hogy dolgozhassanak
A magyarok egy százaléka akar az EU-ban dolgozni
A képzett munkaerő mehet Németországba
Jelentősen megkönnyíti a szakképzett munkaerő németországi letelepedését az új német bevándorlási törvény. Szakértők szerint azonban nincs reális esélye annak, hogy megindulnak Németország felé a magyar munkavállalók.