A visszaesés miatt a legnehezebb helyzetbe minden bizonnyal a lánctartozások és a banki finanszírozás nehézségei által leginkább sújtott kis- és középvállalkozások kerülnek, de erre az évre a legnagyobb magyarországi vállalatok vezetői is mérsékelt elvárásokkal tekintenek.
A magyarországi építőipari vállalkozásoknak kritikus körülményekkel kell megbirkózniuk - mondta a lapnak Vermesy Sándor, a Strabag Zrt. magasépítési és mérnöki mélyépítési üzletágának vezetője. Az ország legnagyobb építőipari vállalkozásának igazgatója szerint változtatni kell a banki finanszírozás gyakorlatán, mert ha a pénzintézetek - mint eddig - az építőipari cégeknél fő mutatóként az árbevételt veszik figyelembe, a fővállalkozókat irreális feltételek vállalására kényszerítik, s a már ma is nehéz helyzetben lévő kis- és középvállalkozások működése lehetetlenné válik.
A Strabag 2006-ban az előző évihez közeli árbevételt ért el. Vermesy Sándor az idén a magasépítésben és a mérnöki mélyépítésben a tavalyihoz hasonló árbevételt vár; költségvetési forrásokból nem számít nagy megrendelésekre, és szerinte egyelőre az uniós támogatásokból sem indulnak jelentős új projektek (az első nagyobb öszszegre várhatóan a 4-es metróval pályázik a kormány). Az út- és hídépítő ágazatnál tapasztalt keresletcsökkenést a legnagyobb projektek - mint például a 2-es metró felújítása és a 4-es metró építése - 30 százalékos forgalombővülése ellensúlyozza.
A Vegyépszer Zrt. 2006. évi árbevétele - mint arról Mayer András vezérigazgató-helyettes a Világgazdaságot tájékoztatta - várhatóan meghaladja a 90 milliárd forintot. Ez az előző évhez képest több mint 50 százalékos növekedés, figyelembe kell venni azonban azt, hogy az összeg jelentős része korábban elvégzett munkákból folyt be.
2007-re a vállalat borúlátó: a mélyépítésben az állami megrendelések súlya különösen nagy, így a megszorítások miatt nem várható élénkülés. A cég 2007-re mintegy 75 milliárdos árbevételt tervez, és további nyereségcsökkenéssel számol.
Várni kell a pályázatokra
Az EU-s pályázatokból a vezérigazgató-helyettes szerint leghamarabb a harmadik negyedévben folyhatnak be nagyobb összegek, ezeknek a felhasználása azonban az időjárástól is függ. A hazai pályázatokról szólva Mayer András a legfőbb problémák között az intézményi háttér rendezetlenségét jelölte meg. Tavaly minden jelentősebb közbeszerzési pályázat a közbeszerzési döntőbizottság elé került, s ez meglehetősen lelassította a projekteket.
Egy kisebb vállalat, a Hérosz Zrt. elnöke, Gerencsér László szerint a legnagyobb problémát a magyar építőipar versenyképtelensége jelenti, ami különösen nyilvánvaló, ha a hazai árakat a szlovák vagy a horvát építőipar áraival vetjük össze. A helyzetet a közbeszerzési eljárás bonyolultsága mellett a jól képzett szakmunkások hiánya is nehezíti, utóbbi a nem megfelelően átgondolt képzési rendszer következménye. A Hérosz az előzetes adatok szerint tavaly 16,5 milliárd forintos árbevétel mellett 280 milliós adózott eredményt ért el.
Idén a vállalat új termékek kifejlesztésével igyekszik megfelelni a kihívásoknak: a PPP-konstrukciók mellett speciális finanszírozási modellekkel nyit a potenciális megrendelők felé - írja a Világgazdaság.