A GVI ezer vállalatot megszólaltató felmérése szerint gyakran hiányolt "adottság" a szakmai gyakorlati jártasság vagy az önálló munkavégzés, és több foglalkozás kapcsán fontos szempontként említették a munkáltatók az új készségek elsajátítását, amelyben szintén fontos támaszt nyújthatnak a vállalati tréningek és egyéb képzési módszerek.
A cég méretével ugyanakkor egyértelműen nő a pályakezdők esélye a betanítási és készségfejlesztési programokban való részvételre. A nagy, több mint 250 főt foglalkoztató cégeknek már több mint fele nyújt valamilyen formában képzést vagy betanítást, míg az ellenkező végletet jelentő, húsz főnél kisebb vállalkozások közül csupán minden kilencedik, de a 20-29 fős társaságok körében is csupán 22 százalék az arány.
A tulajdon szerinti bontásból jól látszik, hogy a tisztán külföldi tulajdonú cégeknél gyakrabban (49 százalék) fordítanak figyelmet a pályakezdők továbbképzésére, mint a tisztán magyar kézben lévőknél (24 százalék).
Különösen a kisebb cégeknél gyakori, hogy a munkáltató megfeledkezik a pályakezdőkről, nem követi figyelemmel és nem igyekszik fejleszteni készségeiket, ismereteiket, írja a Napi Gazdaság.