3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A versenyszférában sok helyen, ahol túlhajtott munkatempót diktál a cégvezetés, napi akár négy-öt kávé mellett dolgoznak a beosztottak.

A versenyszférában sok helyen, ahol túlhajtott munkatempót diktál a cégvezetés, napi akár négy-öt kávé mellett dolgoznak a beosztottak.

Különösen ott jellemző ez a jelenség, ahol rövid határidős projekteket kell elvégezni, és jellemző az éjszakai munkavégzés. Tipikusan ilyen szektor az IT iparág. Egyes vélemények szerint az informatikai ágazat felfutása szorosan összefügg a koffeintartalmú termékek - kávé, fekete tea, energiaital, koffeintabletta - tömeges elterjedésével a munkahelyeken.

A koffein legalább olyan addiktív szer, mint sok más kábítószernek tekintett anyag, és elterjedtsége miatt kevesen gondolnak bele, hogy hosszú távon káros hatású. Az alkohollal és a gyógyszerekkel együtt a koffeint is pszichoaktív szernek tekinthetjük.

Az USA-ban már 1986-ban forgalomba hozták a 'dupla koffein' szlogennel reklámozott Jolt Cola nevű üdítőt, amely szinte jelképévé vált az egész éjszakákon át megszállottan és fáradhatatlanul kódsorokat kalapáló fejlesztők romantikus képének kialakításában.

A kávé már a nyolcvanas évek végén állandó segédeszköze elsősorban az IT területen dolgozóknak. A koffein alapú kiegészítők iránti keresletre, illetve divatra egész iparág alapult az USA-ban. A 200 mg koffeintartalmú Shower Shock szappantól kezdve egészen a Timmy's Torrid Tonic nevű erőspaprikás-koffeines szószig termékek sora jelent meg.

Az Amazon.com vállalatnál például éjjel-nappal működnek a kávéfőzők, és szénsavas üdítős automaták vannak kihelyezve mindenütt. Ráadásul az alkalmazottak a munkahelyük közvetlen közelében nem kevesebb mint egy tucat kávézóba ugorhatnak be, ha más környezetben szeretnék meginni az élénkítő nedűt.

Miért pont az IT szakemberek a leginkább veszélyeztetettek? Sok fejlesztő azzal magyarázza koffeinfüggőségét, hogy a programozás erősen határidőhöz kötött tevékenység: az éjszakába nyúló, hajszás munka közben egy kis kávé vagy energiaital új lendületet adhat.

Egy brit felmérés szerint az alkalmazottak 46 százaléka - tehát csaknem fele - négy, vagy annál több pohár koffein-tartalmú italt fogyaszt el a munakidő alatt. A felmérést közreadó TipTopJob személyzeti tanácsadó cég szerint mindez meglepő annak ismeretében, mennyire tért hódított a sokat emlegetett egészséges életmód az utóbbi években. Ennek ellenére mindössze a megkérdezettek 20 százaléka tölti munkanapjait kávézás vagy teázás nélkül. Az emberek egyharmada egy-három csészével húzza ki a napot.

Érdemes azonban tudni, hogy legfeljebb két kávé ajánlott egy nap. A nagy mennyiségben bevitt koffein rossz hatással van a vérnyomásra, emeli a stressz hormon szintet, és szívpanaszokhoz vezethet.

(Menedzsment Fórum)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!