A felhasználókat összekapcsoló úgynevezett peer-to-peer (P2P) rendszerek, - mint amilyen korábban a Napster, napjainkban pedig a Kazaa - újabb érdekeket sértenek. A könyvkiadók szerint forgalmuk érzékeny részét veszítik el az interneten illegálisan terjedő kötetek miatt.
Az első komolyabb áldozat a tavaly nyáron publikált Harry Potter kötet volt, amely a néhány perccel a hivatalos eladásokat követően már elérhető volt a világhálón is. A tizenévesek pedig rájöttek, hogy az őket érdeklő könyveket ingyen is megszerezhetik a P2P rendszerek segítségével, így az elmúlt évben mind komolyabb forgalom zajlik a szöveges tartalmakat illetően is.
A New York Times beszámolója szerint a weben 25-30 ezer angol nyelvű könyv érhető el, többnyire illegális forrásokból. Emellett mind több német, francia, és spanyol kiadvány tölthető le a filecserélők segítségével. A szakemberek szerint, ha a könyvkiadók nem tanulnak a zenei kiadók példájából, akkor éppen a cégek számára a túlélést jelentő best-sallerek esetében fognak komoly veszteségeket szenvedni.
(Menedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok
A zeneipar és az MP3-ság
Fizető p2p rendszerekben erősítenek a kiadók
A könyvkiadók is vadásznak a filecserélőkre
Eddig az illegális letöltések kapcsán a zenei kiadók, a játékgyárók és a filmstúdiók folytattak elkeseredett harcot. Most azonban a könyvkiadók is megjelentek a tiltásért harcolók oldalán, szerintük ugyanis a filecserélők forgalmának egyre nagyobb részét teszik ki a könyvek.