A kormány többször is előszeretettel hangoztatja azt az elvét, miszerint a közfoglalkoztatásra azért van szükség, hogy az segítse a munkanélkülieket visszaterelni az elsődleges munkaerőpiacra. Anno, 2011-ben a Nemzeti Munka Tervben is nagy szerepet szántak a foglalkoztatás eme formájának, hiszen bevallottan a 2020-ig tartó időszak első éveiben a közfoglalkoztatás az, ami a munkaerőpiacot lendületben tarthatja. Aztán idővel a versenyszféra is "felfejlődik", és már nagyobb arányban lesz képes munkahelyeket teremteni, mint ahogy az állam nyit meg közmunkás pozíciót. Érdemes tehát megnézni, hogyan is alakultak tavaly a fő számok a közfoglalkoztatással kapcsolatban.
Orbán Viktor egy évvel ezelőtti nyilatkozata szerint 2012-ben az a cél, hogy a kormányzat 200 ezer embernek adjon közmunkát, 2013-ban pedig ezt a számot 300 ezerre kívánják növelni.
A Belügyminisztériumnál kérdésünkre elárulták: a 2012. évben a közfoglalkoztatásban résztvevők létszáma 261 782 fő volt, a közfoglalkoztatásban létrejött jogviszonyok száma pedig 363 937 darab. Az eltérés abból adódik, hogy az év folyamán egy-egy közfoglalkoztatott több jogviszonyt is létesített - magyarázta a tárca.
Az tehát már látszik, hogy az első cél, a 200 ezer ember foglalkoztatása megvalósult, sőt 31 százalékkal túl is teljesült. Ha pedig a kérdés költségvetési oldalát vizsgáljuk, a 2012-es keretösszegnél 21 milliárddal többet irányoztak elő 2013-ra, vagyis 153,8 milliárd forintot. Az elképzelés szerint ez 50 ezer fővel több közmunkás foglalkoztatását tenné lehetővé. Vagyis a számok alapján idén nemcsak elérheti a létszám a 300 ezret, de könnyen túlteljesítés lehet ismét.
Mindennél azonban sokkal érdekesebb az, hogy a közfoglalkoztatás talán legfőbb célja, az elsődleges munkaerőpiacra történő visszaterelése a munkanélkülieknek hogyan teljesült. A Belügyminisztériumtól erre a kérdésünkre is választ kaptunk: az összes, 261 782 közmunkás közül 14 730-an voltan azok, akik sikeresen el tudtak helyezkedni az elsődleges munkaerőpiacon. Vagyis a közmunkások 5,6 százaléka.
Bár árnyalt a kép ebben az esetben is, hiszen a versenyszféra mint munkaerőpiaci rész hónapok óta finoman szólva sincs csúcsformában, amit mind a létszámstatisztika, mind a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat újonnan létrehozott munkahelyekre vonatkozó statisztikája is alátámaszt. A versenyszféra foglalkoztatása közel 40 ezer fővel volt alacsonyabb a legfrissebb, tegnapi (lásd: Kormányváltás óta nem dolgoztak ilyen kevesen a versenyszférában) statisztikák szerint, míg új munkahelyeket soha nem látott alacsony szinten volt csak képes teremteni (januárban mindössze alig 7500-at). Tehát a közmunkások elsődleges munkaerőpiacon történő elhelyezkedését a piac sem támogatja, segíti.
Székely Sarolta
mfor.hu